Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2380
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.

 

 

Jajeczny kult Wyspy Wielkanocnej.

Jaja stanowią składnik pożywienia wszystkich ludów i narodów świata. Często stanowią przedmiot kultu, a prawie zawsze są przedmiotem najróżniejszych obrzędów ludowych i religijnych. 
Nie wiedział o szczególnej roli jaj holenderski admirał Jacob Roggeveen, który odkrył najbardziej osamotnioną wyspę na Pacyfiku w roku 1772 i nadał jej nazwę Wyspy Wielkanocnej. Nazwał ten kawałek lądu tak, bo akurat odkrycie nastąpiło 5 kwietnia, a na dzień ten przypadała Niedziela Wielkanocna. 
Dopiero wiele lat potem, kiedy wyspę odwiedziło więcej podróżników, kiedy zdołano prawie wyniszczyć mieszkańców polując na niewolników, okazało się, że mieszkańcy Rapa Nui, tak nazywali oni swoją wyspę, byli wyznawcami kultu 'człowieka-ptaka' (Hotu Matua, Birdman Cult). 
Corocznie odbywały się zawody, w których wybrani przez wieszczka zawodnicy musieli przepłynąć z Rapa Nui do najodleglejszej sąsiedniej wysepki Motu Nui, znaleźć  jajo rybitwy  czarnogrzbietej (Sterna fuscata), przypłynąć z powrotem, wdrapać się na stromy klif do miejsca startu. Wielu śmiałków ginęło, klif jest trudny do pokonania a w morzu czekały na nich rekiny. Zawodnik ruszał z Orongo na południowym krańcu wyspy, pokonywał strome urwisko, płynął do najdalszej wysepki. Stąd wracał z jajkiem do Orongo koło krateru wulkanicznego.
Oto trasa do pokonania (biały odcinek na skali oznacza 1 km).

Mapka całej wyspy, Motu Nui u samego dołu po lewej:

Zwycięzca (lub jego sponsor) był osobą uprzywilejowaną, przez cały rok otrzymywał dary, miał znaczne wpływy. Szczegóły zawodów i samego kultu przedstawiane są na różny sposób w różnych źródłach. Wynika to stąd, że misjonarze 'rozprawili' się z miejscowym pogaństwem już w roku 1860, przetrwały więc legendy i wspomnienia wspomnień. 
W Orongo, starym miejscu kultowym koło wulkanicznego krateru są liczne petroglify przedstawiające bóstwa i Birdmana, jak poniżej -

Mapa upstrzona jest czarnymi symbolami. To miejsca gdzie znajdują się słynne pomniki moai - postaci z dużymi czerwonymi kapturami na głowie, inna zagadka Wyspy Wielkanocnej czekająca na rozwiązanie. 

[poprzednia notka o Wyspie Wielkanocnej jest tu]

[QZE07::026];[QEP77::174];QEP78::101];ART30-007-187;RCP05021-Nev
No: 2380; w sieci: 3.4.2010

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter