Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2376

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Duma kiwi-polska.

Prasa polska powtórzyła za prasą światową interesujący wynik studium porównawczego korupcji w stuosiemdziesięciu krajach świata. Ku naszej satysfakcji - mówię o polskich Kiwisach - Nowa Zelandia zajęła pierwsze miejsce jako kraj o najmniejszym stopniu skorumpowania. Zaraz za Nową Zelandią jest Singapur i Szwecja. Tak się zdarzyło, że mieszkałem jakiś czas we wszystkich wymienionych krajach. Czasem coś się słyszy o jakichś kantach w gospodarowaniu funduszem społecznym, czasem jakiś urzędnik chce wyciągnąć korzyści materialne z tytułu stanowiska. Najczęściej sprawy ruzinkowe. Urzędnik, poseł czy minister złapany nawet na drobnym kancie zwykle jest sądzony, ale co jest najważniejsze - swoją kariera polityczną czy społeczną ma za sobą. Mieszkam to już kawał czasu, ale nie natrafiłem nawet na najmniejszą aluzję łapówki czy przekrętu. Prosta jest też procedura rozliczeń. Małe przedsiębiorstwa wysyłają raz do roku formularz w którym sumuje się dochody i koszta prowadzenia firmy, załącza się czek z sumą podatku i to wszystko. Ewentualne straty odciąga się z dochodów następnego roku, co zmniejsza odpowiednio podatek. Dwa razy do roku otrzymuje się druk informujący o GST (odpowiednik VAT). Sumy skasowane w ramach GST (12,5%) odprowadza się Skarbu. W przypadku kiedy zakupy dla firmy są wyższe niż dochody z działalności, różnica GST jest zwracana na ogół bez problemu. Oczywiście fiskus sprawdza poprawność raportów i losowo sprawdza też dokumenty. Przykre są konsekwencje oszustwa podatkowego. 
Z radością też przyjęliśmy tu wiadomość, że Polska powoli winduje się na lepsze pozycje w korupcyjnej klasyfikacji. Niestety, każdy z nas ma niemiłe wspomnienia z łapówkowych matactw i podatkowej dżungli. Kilka lat temu zajmowaliśmy 61 miejsce, teraz już tylko 49 w światowej konkurencji. Za parę latek dobijemy, być może do pierwszej dwudziestki czy dziesiątki.
Oby tak dalej. 
Przykre jest to, że kraje najbiedniejsze są najbardziej skorumpowane. Znakomicie opóźnia to postęp ekonomiczny tych krajów. 

Przykłady korupcji NZ, patrz tu i tu.

[QZE07::021];[QEP78::072]
No: 2376; w sieci: 31.3.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter