Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2365

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

600 milionów lat oglądania świata.

Szczegółowe badania genetyczne hydry, pospolitego jamochłona znanego w każdym szkolnym akwarium, pozwalają określić od jak dawna świat zwierzęcy posługuje się tym samym mechanizmem recepcji światła, jakim posługują się obecnie żyjące zwierzaki i człowiek. Brzmi to dziwnie, ale mała, prosta hydra ma tyle samo genów co człowiek, w tym wiele takich samych. 
Podstawową sprawą dla generowania impulsu nerwowego jest uruchamianie odpowiedniego kanału jonowego. Pełni on funkcję bramki i jego stan umożliwia powstawanie sygnału elektrycznego w odpowiedzi na bodźce optyczne. Za istnienie tego kanału jonowego odpowiedzialny jest gen który nazwano opsin (nazwy genów nadawane są zupełnie wedle widzimisię badaczy, sprawa wymaga uregulowania i czeka na swojego Linneusza!).
Gen opsin wykryto w hydrze, która od wielu milionów lat (początek paleozoiku - około 600 milionów lat temu) 'zastułbia' zbiorniki wodne i nie podległa większym zmianom ewolucyjnym. Tak więc można powiedzieć, że mechanizm recepcji optycznej, patrzenia na świat, liczy sobie 600 milionów lat. 
Warto zauważyć że zmysł wzroku był kilkakrotnie 'wymyślany' przez ewolucję, i owady na przykład dysponują innym mechanizmem, powstałym później niż opsin

Hydra znana jest z wielkich zdolności regeneracyjnych i przejawia niezwykłe zdolności samoorganizacyjne. Tej to zdolności regeneracyjnej, podpatrzonej przez starożytnych Greków, zawdzięcza hydra swoją sławę w mitologii greckiej jako wielogłowego potwora nie do zabicia. 

Komórki hydry po pełnej dezintegracji ciała potrafią się odszukać i zregenerować cały organizm. Zoologowie nazwali to morfalaksją.  

[QZE07::014];[QEP77::272]
Nr.: 2365; w sieci: 19.3.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter