Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2355

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Ekmek, czyli turecki chleb jako żagielek.

Ekmek to po turecku chleb. Jakże jednak zdziwili się dwaj amerykańscy studenci, kiedy zobaczyli w przydrożnej gospodzie zjadaczy ekmek z założonymi białymi kołami na szyi. 
Byli to Thomas Gaskell i William Lewis Sachtleben, którzy wybrali się w roku 1890 w bardzo niezwykłą podróż - postanowili na rowerach przewędrować całą Azję, od Konstantynopola do Pekinu. I to im się udało.
W centralnej Turcji, w Kirshehr (Anatolia), zatrzymali się na posiłek. Otrzymali tam ekmek - białe płaty, cienkie jak bibuła, a także o smaku bibuły, jak zapewniają. Olbrzymie koła niektórzy zakładali sobie na szyję i wygodnie jedli od środka (p. ikustracja). Bardziej zasobni mogli zwijać sobie ruloniki wypełnione różnymi dodatkami, normalnie jednak po prostu gryzie się kawałek ekmeku i przejada na przykład rodzynkami. 
Dzielni rowerzyści znaleźli jeszcze inne zastosowanie ekmeku. Po prostu krążki zakładali sobie na przedramię w czasie jazdy tak, że mogli spokojnie trzymać ręce na kierownicy i poskubywać sobie w miarę potrzeby kawałki tego chleba. Najdziwniejsze zastosowanie miał jednak ekmek, gdy w czasie podróży wiatr wiał z tyłu. Po prostu odpowiednie wystawieni płata chleba spełniało rolę żagla i bardzo pomagało w podróży. 
Obecnie pod hasłem 'ekmek' można oglądać tysiące (dosłownie) zdjęć reklamujących 'ekmek'. O białych kołach zakładanych na szyję nie ma jednak mowy (przyznaję, nie przejrzałem wszystkich tysięcy..). Wszystko przypomina nasze pieczywo, bułki lub bochenki chleba.
Wspominają też o innym przysmaku miejscowym - delikatnie przyrządzonych pijawkach. Nie smakowała im jednak zupa 'bairam' zawierająca jakiś tuzin różnych składników - w tym groch, suszone śliwki, orzechy, czereśnie, daktyle, biała i czarna fasola, morele, tłuczona pszenica, rodzynki, itp -wszystko wymieszane w zimnej wodzie. 'Bairam' to czas po postnym ramadanie, kiedy odrabia się ten post z nawiązką. 
Wrażenia z tej niezwykłej podróży, i na owe czasy bardzo nowatorskiej opisali w książce:

Across Asia on Abicycle; 
The Journey of Two American Students From Constantinople to Peking
Thomas Gaskell Allen, Jr. and William Lewis Sachtleben (1894)
(dostępna w sieci)

[QZE07::005];[QCB28::043]p20
Nr.: 2355; w sieci: 10.3.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter