Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2350

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                               

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

 Śpijmy dłużej.

Co to jest, zaczyna się na 's', starsi potrzebują tego więcej niż młodzież, dobrze jest to mieć koło południa. a bark tego u młodych może wpędzić ich w narkomanię?
Nie, nie seks, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka, ale ... sen. 
Tak na dobrą sprawę to nie wiadomo, po co on jest nam potrzebny. Wiadomo tylko, że jest tak samo niezbędny jak jedzenie czy picie, no i zdecydowanie bardziej potrzebny niż seks, o czym świadczą celibanci. Wymuszona bezsenność, niezależnie od wieku, prowadzi do utraty zmysłów, o czym dokładnie wiedziała bezpieka, CIA czy KGB. 
Przebadano zdolności pamięciowe u osób w wieku 68 lat i 27 lat. Okazało się, że starsi mają lepsze wyniki w teście na pamięć, jeśli mają więcej snu. U młodszych wiekiem istotną rolę odgrywa jakość snu. Chodzi o to, żeby sen trwał nieprzerwanie przez określony czas, a przerwy w śnie obniżają sprawność umysłową. U starszych przerwy w śnie, budzenie się nocą, nie wpływają na zdolności pamięciowe.
Ciekawie przedstawia się też sprawa drzemek dziennych. Dziesięciominutowa drzemka ma ten sam wpływ na sprawność umysłową, jak sen. Niedospani ratują się kawą, ponieważ nie zawsze można drzemać. Ale nawet dwie małe czarne są gorsze niż dwudziestominutowa drzemka, przynajmniej jeśli chodzi o trwałą pamięć, tam gdzie istotny jest hippocampus. 
Minimalny czas snu dla nastolatków to osiem i pół godziny na dobę, starsi powinni spać co najmniej siedem godzin (z drzemkami włącznie). 
Interesujący i znamienny jest związek między narkomanią a bezsennością u ludzi młodych. Niedosypianie prowadzi do częstszego popadania w narkomanie, a co już jest zupełna niespodzianką - niedosypianie jest zakaźne - osoby przebywające w towarzystwie osób niedosypiających zarażają się tym nawykiem, a także przejmują skłonność do narkomanii. Cecha ta przenosi się na przyjaciół aż do czwartego stopnia kontaktu. Sprawa ta brzmi nieco tajemniczo i czeka na wyjaśnienie.


dobra drzemka nigdy nie jest zła (chiński parlament)


przed drzemka dobrze jest się porządnie wyziewać (polski parlament)

[QZE07::002];[QEP77::119];ART34054-C2;[QIL88::031]250;ART40013-ya
Nr.: 2350; w sieci: 5.3.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter