Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2317

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

     

Jedno zdumienie dziennie...

.
 

Najbeszczelniejsza myszka.

W ośrodku badawczym w Hertfordshire, UK, zajmującym się studiowaniem życia leopardów, pewien student zaobserwował i sfotografował dziwne zdarzenie. W czasie podawania leopardowi ochłapów mięsa, pojawiła się myszka i spokojnie zaczęła wyjadać mu kąski spod nosa. 
A leopard, wiadomo, zwierzę drapieżne i pobudliwe .. i nic. Jakby nieco zdziwiony, trącał nawet myszkę nosem, a ona sobie żarła i żarła, aż do sytości. 

Trudno dać racjonalne wyjaśnienie zachowania się obu zwierząt. Prawdopodobnie myszka jest zarażona toksoplazmą. Toxoplasma gondii, pierwotniak którym zarażone są zwierzęta domowe, a także ich właściciele, nie powoduje u ludzi groźniejszych objawów, choć w przypadku obniżonej odporności może być niebezpieczny (może też dochodzić do uszkodzenia płodu u kobiet ciężarnych). Jednak najciekawszym i najdziwniejszym skutkiem zakażenia jest zmiana osobowości. Pasożyt tak ustawia reaktywność np myszy, że ta staje się ufna, łatwo pada ofiarą kota, a korzyść ma w końcu Toxoplasma, bo skutecznie rozprzestrzenia się wśród innych zwierząt. 
Bakterie, grzyby pasożytnicze, a nawet wirusy, znacznie częściej niż dotąd sądzono, zmieniają zachowanie się nosicieli. Zwierzęta 'podtykają' się napastnikom, rośliny rosną tak, że są zjadane skuteczniej przez potencjalnych nośników. Jest to jeden z 'przemyślnych' sposobów stosowanych przez pasożyty w walce o byt. 
Dziwne zachowanie się leoparda wynika pewnie z tego, że od młodości wychowywany był pod opieką ludzi i nigdy nie nauczył się polować ani kojarzyć jedzenie z łapaniem zwierząt. 

[QZE06::072];[QEP87::226]
Nr: 2317; w sieci: 28.1.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter