Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2312

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Łabędzi rozwód.

Łabędzie znane są ze swej wierności. Pary łabędzie raz dobrane trwają przez całe życie, a w przypadku śmierci jednego z partnerów notowano przypadki śmierci wdówki czy wdowca ze zgryzoty . 
Jakże zdziwili się opiekunowie łabędziego sanktuarium w Slimbridge pod Bristolem (Wildfowl and Wetlands Trust), kiedy Sarindi, jeden z podopiecznych, wrócił z dorocznej wędrówki do Rosji z inną partnerką. Pomyślano, że jego żona Saruni zginęła. Wkrótce jednak Saruni wróciła na stare miejsce, ale ... z innym partnerem. Tak więc na małym jeziorku, prawie obok siebie, zamieszkały dwie pary z nowymi partnerami. Zdumiewające, że stare małżeństwo nie poznaje się, nie ma żadnych awantura ani nic z tych rzeczy, choć wiadomo że łabędzie mają doskonałą pamięć. Ot, po prostu wysoka kultura osobista... 
Przez ostatnie cztery lata prowadzono w tym ośrodku dokładną rejestrację 'stanu cywilnego' podopiecznych. Na 4.000 par zarejestrowano tylko jeden przypadek zmiany partnera, i to pewnie ze względu na nieszczęśliwy przypadek jaki zdarzył się partnerowi. 
Wygląda na to, że omawiana para zapatrzyła się na obyczaje ludzi (w Rosji rozwody są nawet częstsze niż w Anglii!).
Kiedyś, podróżując po Szwecji rowerem, zatrzymałem się w lesie na noc. Rano usłyszałem jakiś dziwny szum. Wytknąłem głowę z namiotu. Na niebie majestatycznie przesuwał się sputnik błyszczący w porannym słońcu. Ale skąd ten szum, przecież sputniki nie hałasują. Po chwili, jeszcze bardziej majestatycznie, przeleciały nad lasem piękne łabędzie lecąc na wschód. Może to one? Łabędzie długo żyją..

u góry albatrosy
foto: BBC

[QZE06::070];[QEP76::204]

Nr: 2312; w sieci: 28.1.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter