Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2300

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Pracujemy jak woły, a potem pasiemy się przed telewizorem - 
(szerokopasiec)

Szalenie trafnie charakteryzuje tendencje w naszym trybie życia 'Wirtualna Polska'. Tak dzieje się na całym świecie i daremnie, jak dotąd, poszukuje się na to ratunku. Większość Polaków (54%) w czasie wolnym ogląda telewizję. Ponieważ jednak prawie wszyscy mają szerokopaśca (broadband), czas spędzany przed ekranem jest znacznie dłuższy. 
A to oznacza otyłość już u dzieci i młodzieży, idące za tym schorzenia układu krążenia, cukrzycę, a nawet wzmaga agresywność dorosłych, jeśli w młodości byli niewolnikami ekranu. 
Różne wymyślano sposoby na opanowanie sytuacji, bez większego jednak skutku. Być może skuteczne okażą się 'inteligentne buty' wymyślone przez pracowników Brunei University w Londynie. Pomysł jest prosty. W obcasie buta znajduje się czujnik wrażliwy na ciśnienie. Notuje on każdy krok właściciela i przekazuje wynik do małego urządzenia wmontowanego w telewizor lub komputer. Gapienie się w ekran jest tylko wtedy możliwe, kiedy nosiciel buta 'zarobi' na czas patrzenia ruchem. W zależności od wieku, norma może być różna, ale dla młodych, którzy nie powinni siedzieć przed ekranem dłużej niż dwie godziny dziennie, może to być 100 kroków na jedną minutę patrzenia. Wystarczy wyrobić 12.000 kroków, by oglądać telewizję dwie godziny. Normalne poruszanie się po domu 'urabia' dziennie zaledwie kilka tysięcy sygnałów.
Innym, jeszcze bardziej wymyślnym sposobem jest inteligentny pies-robot (poprawiona wersja Aibo). Oczywiście to pomysł Japończyków. Robot oblicza ruchliwość właściciela, ale także przelicza dokładnie spożywane pożywienie na kalorie. Przelicza także na kalorie energię zużywaną na poruszanie się. Przy braku poprawnego bilansu najpierw informuje właściciela, potem upomina, wreszcie może wyłączyć telewizor czy komputer zmuszając właściciela choćby do tupania nogami ze złości..
Nie słyszałem jednak by te urządzenia dostępne były w handlu. 

[QZE06::056];[QHB04::131];[QEP76::046];[QHB04::033];[QZA07::028]
Nr 2300; w sieci 6.1.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter