Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2257

  zestawienia tematyczne 

Jedno zdumienie dziennie...

.

Panowie a prace domowe.

Jak się okazuje, panowie nie nadają się do prac domowych i powinni się oszczędzać. Badania przeprowadzone na Stanford University w Kalifornii wykazują, że mężczyźni powinni ograniczać ekspozycję na pole elektromagnetyczne, a to ze względu na jakość spermy. Przeprowadzono szczegółowe badania jakości spermy - jej ruchliwości, liczby i morfologii - u osób narażonych na silne pola magnetyczne i porównano ze spermą mniej narażonych. Badaniami objęto 148 donorów spermy Szanghajskiego Banku Spermy. Monitorowano pole magnetyczne czujnikami rejestrującymi na tężenie pola magnetycznego co 4 sec przez 24 godziny. Osoby narażone na pole magnetyczne o natężeniu do 0,16 mikrotesla miały dwukrotnie wyższą szansę posiadania spermy o obniżonej wartości biologicznej. Z grupy badanych wykluczono osoby narażone na wysokie temperatury i czynniki chemiczne jak opary rozpuszczalników czy pestycydy. 
W warunkach domowych źródłem silnych pól magnetycznych jest wszelki sprzęt z silnikami elektrycznymi (odkurzacze, suszarki, silne wentylatory), a także kuchenki mikrofalowe. Autorzy badań tłumaczą obniżenie jakości spermy w ostatnim stuleciu właśnie wzmożoną ekspozycją na pola elektromagnetyczne. 

Wynikałoby z tego, że od pokoleń notowana niechęć mężczyzn do prac domowych jest zdrowym instynktem, który powinien być szanowany przez kobiety.
Ciekawe, że autorzy nie zwrócili uwagi na potencjalne możliwości ekspozycji mężczyzn na pola magnetyczny. Od lat szuka się sposobu na nietoksyczną antykoncepcję dla mężczyzn. Może tu tkwią nowe możliwości? Ale to już moje elukubracje. 

[QZE06::018];[QEP12::109]
No 2257; w sieci 21.11.2009

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter