Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2250
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Przedurodzeniowa opinia o świecie.

Jak się okazuje opinię o świecie można wyrazić nawet przed urodzeniem. 
Pani Kelly Skeffington z Preston (Wielka Brytania) w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży zgłosiła się do miejscowego szpitala celem dokonania skaningu ultradźwiękowego. Pani Kelly trzy lata temu porodziła bliźniaki i pewnie chciała się dowiedzieć co ją czeka. 
Jakie było zdumienie obsługi skanera i rodziców, kiedy na ekranie zobaczyli smarkacza pokazującego im 'dwa palce'. 
Rozbawieni rodzice zgodzili się na upowszechnienie zdjęcia w prasie. 

W Anglii, jak i we wielu innych krajach, pokazywanie dwóch palców jest gestem obraźliwym. Zdarzały się kary policyjne i wyroki sądowe za to. 
Wedle legendy gest powstał w czasie walki wojsk francuskich z angielskimi podczas wojny 100-letniej, kiedy to jeńcom angielskim obcinano palce niezbędne do posługiwania się kuszą. Niepokorni inwalidzi i przeciwnicy wyrażali w ten sposób pogardę zwycięzcom oznajmiając równocześnie, że do walki i te dwa palce im wystarczą. 
Czytelnicy, w komentarzu do artykułu, dopytują się czy sprawą zajmie się policja celem ukarania dowcipnisia. Musieliby to zgłosić pracownicy szpitala, byli oni jednak tak rozbawieni tym wyrazem stosunku do świata, że pewnie z tego zrezygnują. Poza tym, wedle prawa, za wykroczenia nieletnich prawnie odpowiadają rodzice. Jednak prawo nie reguluje, jak dotąd, ewentualnych wykroczeń dokonywanych przed urodzeniem. Rzecz nakłada się na skomplikowaną sytuację polityczną w Anglii - może był to wyraz stanowiska politycznego - domyślają się inni.  

'Daily Mail'
[QZE06::016];[QEP74::227]
Nr: 2250; w sieci: 10.11.2009

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter