Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2230
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Korupcja po nowozelandzku a polskie sprawy i sprawki . 

Interesujący dla Polaków wyrok zapadł dziś (6.10) w sądzie w Auckland. 
Taito Phillip Field (57) skazany został na sześć lat więzienia. Cztery lata za korupcję, dwa lata za utrudnianie. 
Field był znanym politykiem. Pochodzi z Samoa, ma bardzo złożony rodowód (rodzinne koligacje obejmują Samoa, Wyspy Cooka, Niemcy, Wielką Brytanie, ma także powiązania żydowskie). Powiązania niemieckie i brytyjskie nie są w krajach pacyficznych rzadkością. Zarówno Brytyjczycy jak i Niemcy kolonizowali te strony od wielu pokoleń. Od 1993 członek parlamentu, deputowany z okręgu Mangere, dzielnicy zamieszkanej przez dużą liczbę imigrantów z Samoa, Tonga i in. (w Auckland mieszka więcej Tongijczyków niż na Tonga..).  
Nie przynoszono mu łapówek workami, jak to działo się w Polsce wedle zeznań świadka koronnego, nie lokował pieniędzy w zagranicznych bankach dla ominięcia opodatkowania, nie uczestniczył w rozgrabianiu majątku kraju czy partii, nie kupował gruntów czy mieszkań w najdroższych dzielnicach, nie zabezpieczał rodzinki zagranicą, nawet nie uczestniczył machlojkach legislacyjnych. 
Nic z tych rzeczy. Po prostu pozwolił by zatrudnieni przy budowie i remoncie jego domu robotnicy z Tajlandii nie przyjmowali płacy w zamian za obietnicę pomocy w uzyskaniu ułatwień imigracyjnych. Chodziło o zaledwie kilku robotników, a wartość usług wynieść mogła nie wiele ponad kilkanaście tysięcy dolarów na przestrzeni kilku lat - dokładnie nie wyliczono tego. 
Był znanym i uznanym działaczem w Mangere, miał poparcie starszyzny samoańskiej i kleru swego środowiska. Piękną opinię wystawił mu Papali'i Titi Uatoa Maliletoa, przedstawiciel starszyzny samoańskiej, jak też miejscowy pastor Aso Saleopolu (Maorys). Pastor  próbował podważyć decyzję sędziego oświadczając, że działania Fielda wynikały z dobrego serca, jako że był wychowany w samoańskich tradycjach. Jest to argument często wysuwany przez Maorysów i narodowe mniejszości pacyficzne starające się podkreślić kulturową specyfikę, często inną niż obyczajowość europejska i uzasadnić w ten sposób niestosowalność prawa białych. Nie pomogło to w sprawie. Pastora wyproszono z sądu. 
Z 12 zarzutów o łapówkarstwo sędzia Rodney Hanson uznał go winnym w 11 przypadkach, a z 23 zarzutów utrudniania dochodzenia prawdy, 15 uznał za udowodnione wykroczenia przeciwko praworządności i demokracji. Field przez cały czas zachowywał się godnie, bez przerwy trzymał w ręku Biblię. Nie pomogły argumenty środowiska, że akurat na Samoa wydarzyła się tragedia tsunami...

A ja, siedząc w pacyficznym zaciszu zastanawiam się jak to jest możliwe, że w Polsce na palcach jednej ręki policzyć można polityków, którzy nie zrobili grubej forsy w czasie i dzięki pełnienia urzędu. Są posiadaczami wielohektarowych majątków, wielu bezcennych mieszkań i domów, często sprytnie 'rozsianych' po rodzince, firm z olbrzymim kapitałem. Nieśmiałe głosy, by sprawdzić tego czy tego, zwykle chodzi zresztą o płotki, natychmiast uciszane są legalnie, a co gorsza, osoby zamieszane w dalszym ciągu stoją wysoko w sondażach opinii publicznej. Najwyraźniej spełnia się doktryna Brzezińskiego - musi minąć co najmniej całe pokolenie, zanim garb zniknie ze skrzywionego kręgosłupa.. 

[QZE05::094];[QEP73::233]
No 2230, w sieci 7.10.2009

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter