Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2239

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

 

.

 

 

Pamiętniki Beniowskiego w sieci.

Beniowski (1746-1786) kojarzy nam się głównie ze Słowackim i przedziwnymi losami polskiego cesarza Madagaskaru. Teraz możemy zapoznać się z całością pamiętników Maurycego Beniowskiego, Słowaka, Węgra, Polaka, i czym on tam jeszcze nie był. Udostępnia je omawiana już poprzednio internetowa biblioteka World Digital Library gromadząca dzieła rzadkie, stare mapy, fotografie i ilustracje interesujące dla kultury różnych narodów.  

Pamiętniki i podróże
Maurycego Augusta hr. Beniowskiego

Magnata królestwa węgierskiego i polskiego, jednego z przywódców Polskiej Konfederacji & &
zawierające jego operacje wojskowe, jego wygnanie na Kamczatkę, ucieczkę z tego półwyspu przez północny Ocean Pacyficzny, dotarcie do Japonii i Formozy, do Kantonu w Chinach, wraz z opisem francuskiej osady na Madagaskarze, którą założył.

 

Pamiętniki wydane ok. roku 1790 po francusku przetłumaczył William Nicholson i wydał po angielsku D. Wogan w Dublinie. Ta wersja pamiętników, pobrana z Biblioteki Kongresu USA, została teraz udostępniona.
Całość, 2 tomy, 439 + 389 stron jest pod adresem:

http://www.wdl.org/en/item/2547/pages.html

Każda strona to 4 Mb w formacie tif. Niestety nie daje się ściągnąć całej książki, można czytać i ewentualnie ściągać poszczególne strony. 
Angielski trąci bardzo myszką, ale to podnosi autentyczność publikacji. Teraz wiemy, że autor często mijał się z prawdą i fabularyzował. Nie jest to dokument historyczny, ale zawiera mnóstwo obyczajowych ciekawostek i jako pozycja internetowa wart rozpowszechnienia. 
Po polsku Pamiętniki ukazały się już w roku 1797 w tłumaczeniu z francuskiego i oczywiście są niedostępne. W roku 1967 PIW wydał skrócone i skomentowane wydanie
(180 str.) koncentrując się głównie na sprawach polskich. Rzecz czasem do zdobycia na aukcjach. 

portret z Wikipedii
[QZE06::006];[QCB25::026];[QEP74::145]
Nr: 2239; oprac. 28.10.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter