Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2237

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Wegetariańskie pająki (3)
strategia Bagheery (poprz. 2)

Jakie miejsce zajmuje w tym skomplikowanym układzie wegetariański pająk? Jakimiś dziwnymi drogami ewolucyjnymi Bagheera nauczyła się jeść ciałka Belta. Oczywiście mrówki nie lubią żadnych współmieszkańców na akacji. Pająk jednak potrafi się ustrzec przed nimi dzięki swoim oczom i sprawnym ruchom. Podejrzewa się też, że Bagheera stosuje mimikrę chemiczną. Zapachowo upodobnia się do mrówek unikając ich ataku. Pająki patrolują akacje i porywają ciałka Belta, kiedy nie ma w pobliżu mrówek, potem oddalają się na starsze liście, by w spokoju skonsumować swoją zdobycz. Mrówki niezbyt licznie przebywają na starszych liściach. Okazuje się, że roślina nie odczuwa specjalnie utraty ciałek Belta i system działa.  

A tak właśnie wygląda nasz pajączek raczący się zerwanym ciałkiem Belta po usunięciu się na starsze listowie. Warto spojrzeć w oczy pajączkowi - a ma ich aż osiem. Stąd doskonała orientacja przestrzenna - cecha wszystkich skakunkowatych. 
Pozostaje do omówienia jeszcze jedna ważna sprawa. Otóż pająki nie mają aparatu enzymatycznego pozwalającego na trawienie błonnika. Zresztą wiele pająków nie zjada pokarmu w naszym pojęciu, ale raczej wypija. Złowione w sieciach owady są unieruchamiane chemicznie i fizycznie, następnie pająk wstrzykuje im porcję enzymów upłynniających wnętrzności by po odpowiednim czasie 'wypić' jedzonko. Bagheera rozwiązała to w inny sposób. Po prostu ma w swoim przewodzie pokarmowym te same symbionty, którymi posługują się larwy mrówek. Prawdopodobnie zarażają się tym symbiontem, bo zaobserwowano, że od czasu do czasu Bagheera konsumuje mrówcze larwy. Tymczasem nie ma pewności, czy Bagheera jest w stanie przekazywać swojemu potomstwu symbionta. Badania trwają, jako obiekt jest wyjątkowo interesujący i naświetla wiele problemów z zakresu biologii symbiozy, mutualizmu i ewolucji tych procesów. 

(poprz. 2)

(o wzroku skakunów patrz tu)

część foto: R.L. Curry, i in. z sieci
[QZE06::004];[QEP74::027]-30

No: 2237; oprac: 20.10.2009

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter