Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2234
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Żabokulka.

Zagrożne zwierzaki albo 'biorą nogi za pas' i uciekają, albo się bronią, albo próbują zniknąć przybierając odpowiednia formę czy barwę. Inaczej zachowuje się pewna żabka zamieszkująca szczególne środowisko, jakim jest tepui w Ameryce Południowej. Tepui to wysokie występy skalne odizolowane od najbliższej dżungli niedostępnymi ścianami. Znaczna część flory i fauny tepui to endemity.  
Ta mała żabka Oreophrynella niger (pebble-toad, należy do płazów bezogoniastych, rodz. ropuchowate, na zdjęciu nieco powiększona, mierzy 4-5 cm), zagrożona np tarantulą, podwija kończyny, przekształca się w kulkę i toczy się w dół jak popadnie. Albo napastnik straci ją z oczu, w czym pomaga jej doskonała mimikra, albo dotrze do jakieś niedostępnej rozpadliny. Jest mała i lekka, toczy się jak gumowa kulka nie doznając żadnych obrażeń. 

Warto zauważyć, że przyroda jakby nie wynalazła koła i ruchu obrotowego. Dopiero dokładne badania na poziomie molekularnym pozwoliły wykryć, że nie jest tak źle. Wici bakterii i jednokomórkowców obracają się jak osie silników elektrycznych. Znany jest też przypadek posługiwania się kołem w trakcie ucieczki przez pewien gatunek salamandry jaskiniowej. Niektóre rośliny potrafią uciekać przed suszą zwijając się w kłąb, który hula po pustyni gnany wiatrem poszukując dogodniejszego środowiska.

foto: BBC
[QZE06::001];[QEP74::071]
No: 2234; oprac: 18.10.2009

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter