Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2233

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

                                      

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Australijski weet-weet.

O tym, że australijscy Aborygeni niezwykle sprawnie posługiwali się bumerangiem wszyscy słyszeli. Rodzimi Australijczycy nie byli wprawdzie jedynymi wynalazcami bumerangu. Bumerangami posługiwali się starożytni Egipcjanie, amerykańscy Indianie, a nawet w Polsce znaleziono liczący sobie 30.000 lat bumerang wykonany z mamucich ciosów. 
Jednak weet-weet wydaje się być czymś specyficznym dla Australii.  
Zrobiony jest z drzewa, ma kształt buławkowaty z długim, cienkim, sprężystym końcem. Całość mierzy od pół metra do ponad metr, waży zaledwie około 50 - 60 g. Miota się nim jak płaskim kamieniem podczas 'puszczania kaczek' na wodzie (stone skimming), tylko że tu nie ma wody, a płaski grunt, piach, trawy, zarośla. Weet-weet umiejętnie puszczony odbija się wielokrotnie od ziemi, wznosi się najwyżej na dwa metry i dociera na niezwykłe odległości. W ruchu przypomina szczurka-kangurka.
Mark Twain w czasie swojej podróży naokoło pod koniec XIX w. świata przebywał przez jakiś czas w Australii i rozmawiał z ludźmi widzącymi, jak krajowcy posługują się weet-weet. Rząd stanu Victoria polecił nawet zbadać sprawę. Wydelegowany do tego rzeczoznawcza, Brough Smyth, opisał rzecz w książce wydanej na polecenie rzadu. Smyth obserwował i mierzył odległości pokonywane przez ten przyrząd. Podaje, że o ile 'puszczając kaczki' na spokojnej wodzie można osiągnąć nie więcej niż 50 - 60 m, o tyle weet-weet, odbijając się wielokrotnie od ziemi, pokonując różne przeszkody, przebiec może nawet ponad 200 m. Smyth nie potrafił wyjaśnić mechanizmu tej zabawki. Nie mówi o jej praktycznym zastosowaniu. Być może była pomocna w polowaniu? Tu nie fizyka, ale sztuka była czymś zasadniczym, twierdził. 
I dziś w sklepach pamiątkarskich Australii można zapoznać się z weet-weet, nie słyszałem jednak o zawodach publicznych czy współczesnych mistrzach w tym sporcie. Obok egzemplarz z początku XX wieku. 

w główce: kangur, malowidło na korze, zachodnia Ziemia Arnhema, tzw. 'styl rentgenowski'.
[QZE06::002];[QEP74::079];[QCB06::055]L5811
No: 2233; oprac: 18.10.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter