Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2223

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Sposób na piratów po portugalsku.

Piractwo uprawiane było od najdawniejszych czasów, pewnie jak tylko ludzie potrafili wypłynąć na szersze wody. Z rejonu morza Śródziemnego znane są opisy piractwa liczące ponad 3000 lat.
Anglia, jako państwo wyspiarskie i morskie, była szczególnie molestowana przez piratów na różnych morzach i oceanach. Ale i w naszym pobliżu nie brak było pirackich ośrodków. Znana była z tego wyspa Helgoland, a Wikingowie od setek lat uprawiali 'piractwo lądowe' - swoimi łodziami potrafili penetrować większe rzeki, niszczyć okoliczne osiedla i wracać do swoich północnych pieleszy. 
Oczywiście schwytanych piratów karano surowo. W zasadzie jedyną karą była kara śmierci. Często skazańców i ich ciała wykorzystywano do celów edukacyjnych. Szubienice z powieszonymi piratami ustawiano u wejścia portów i skazańcy wisieli czasem tygodniami, aż przytrafił się nowy wisielec. W pobliżu Londynu w Tillbury, u wejścia Tamizy przez kilka wieków stała wielka szubienica, na której powieszono m.in.  (pośmiertnie) znanego kapitana Kidda. W innych miastach portowych stosowano podobne metody, z pewnymi modyfikacjami.
Jednak najbardziej spektakularny sposób zwalczania piractwa wymyślili Portugalczycy, którym doskwierało piractwo na bogatych szlakach do Indii. Procedura była prosta. 
Schwytany statek piracki pozbawiano ożaglowania, wynoszono cały sprzęt, broń i dobytek piratów, a całą załogę wieszano masztach i rejach. Statek bez ożaglowania puszczano wolno. Dyndający wisielcy stanowić mieli ostrzeżenie dla pirackich braci. 
Czy to pomogło? Chyba nie, skoro do dziś piractwo jest przekleństwem linii żeglugowych. Może dlatego, że teraz schwytanych piratów poucza się o tym, że wybrali niewłaściwą drogę życia i wypuszcza na wolność, czasem z wynagrodzeniem dla rozpoczęcia nowej drogi życia.


Tillbury (Kidd)


Ray

[QZE05051];[QCB21::055]Oler;ART29013-106q
No: 2223; w sieci: 20.9.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter