Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2209

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Penis jako kanał informacyjny.

O penisie napisano tysiące tomów i naukowych rozpraw, większość powieści, dramatów, oper, dzieł sztuki wszystkich czasów koło tego się kręci, stworzono też specjalne muzea. Teraz jednak możemy na te sprawy spojrzeć też z innego punktu widzenia, z punktu widzenia informatyki.
Oto kilka spekulacji na ten temat.

Plemnik zawiera około 2 Gbity informacji.
Jeden ml spermy zawiera ok. 100 milionów plemników. 
W czasie 5 sek wydobywa się średnio około 300 milionów plemników w odpowiednim momencie.
Otrzymujemy:
  (2x109 x 3x108)/5 = 6x1017 czyli 600 Pb na sekundę *)
(Pb - Petabit to  1015 bitów). 
Taka jest przepustowość penisa wyrażona w bitach na sek. Trudno to porównać z czymś wyobrażalnym. Odpowiada to wielu milionom płyt CD wysokiej jakości. Porządny tom tekstu pisanego zajmuje zaledwie 500 kb do 1 Mb pamięci! Omawiana objętość informacyjna wyrażona w tomach sięga miliardów sztuk. Kto jest w stanie przetransportować taką potworną bibliotekę w tak krótkim czasie i na dodatek w tak specyficznych  okolicznościach?
Z tego strumienia informacji tylko jeden plemnik wybrany zostaje przez komórkę jajową. Przekładając to na język informatyki, komórka jajowa jest najbardziej skutecznym i wybiórczym 'firewallem'. Akceptuje zaledwie stumilionową część dochodzącej informacji. Nie wiadomo jak to robi, ale robi to skutecznie. Praktycznie wszystkie udane zapłodnienia to kombinacja jednego genomu komórki jajowej z jednym genomem jednego plemnika.  Ewentualne inne kombinacje kończą się tragicznie. 

*) dla uproszczenia pomijam różnicę między bitami a bajtami. 
Ilustracja przedstawia komórkę jajową do której zmierzają plemniki. W rzeczywistości jest ich gęstwo niemożliwa do zilustrowania.

pomysł podrzucił Klimek, dane cyfrowe uzup. RA
[QZE05::076];[QEP65::119];ART41004-e;[QEP72::238]
No: 2209; w sieci: 13.9.2009

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter