Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2208

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Pies po tahitijsku.

Kuchnia polinezyjska znana jest ze swojej smakowitości. Oto przepis na danie z psa. Wymaga pewnych przygotowań, ale znawcy mówili, że opłaca się.
Najpierw wybieramy psa, najlepiej tłustego i w sile wieku. Przez piętnaście minut zaciskamy mu mocno pysk i nos. Po tym czasie nadaje się do sparzenia i bezbolesnego usunięcia sierści. Najlepiej robić ostrą muszelką. Potem wykopujemy w ziemi jamę na głębokość stopy (30 cm) i układamy w niej kilka warstw drobnych kamieni przekładanych warstwami drewieniek i rozpalamy ogień. Kiedy już piec jest rozpalony, rozbieramy psa tym samym muszlowym narzędziem, starannie przemywamy wnętrzności, wybieramy z jamy płonące drewno i część rozpalonych kamieni. Pozostawiamy w jamie spodnią warstę kamieni, przykrywamy ją warstwą pachnących liści i na to układamy poćwiartowanego psa oraz wnętrzności, przykrywamy pachnącymi liśćmi i warstwą rozpalonych kamieni. Wszystko przysypujemy dokładnie ziemią. Po niecałych czterech godzinach wybieramy doskonale upieczone mięso z jamy i może zacząć się uczta. 
Taką ucztą potraktowany był James Cook w czasie pobytu na Tahiti, kiedy to królowa Oberea chciała go udobruchać za skradzione przez krajowców ubrania. 

Warto zauważyć, że ten sposób pieczenia potraw mięśnych znany jest na wszystkich wyspach Pacyfiku, gdzie nie było ceramicznych naczyń kuchennych przydatnych do pieczenia na ogniu. W Nowej Zelandii do dziś rodzinne lub plemienne zebrania i uroczystości nie odbywają się bez hangi (ziemnego pieca), w którym piecze się prosiaka. Rzekomo dawniej zmiast prosiaka była to 'długa świnia' - pojmany biały, choć nie gardzono też pobratymcami. 

Współczesne hangi w Nowej Zelandii wygląda tak:

Widzimy tu duży piec ziemny, pewnie dla prosiaka, w momencie wyjmowania uprużonego mięsiwa.

[QZE05::055];[QCB21::055]Tupei;ART37054-01217;ART37034DSC01217;[QCP05::090]f74a
No: 2208; w sieci: 13.9.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter