Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2201

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Radziecka/rosyjska historia twórcza.

Nie żadna to sztuka opisywać przeszłość. Każdy to potrafi. Istota współczesnych rosyjskich badań historycznych polega na tworzeniu przeszłości. Przeszłość łatwiej zmieniać niż teraźniejszość. W taki sposób w Rosji uprawia się masowo 'historię twórczą'. Trzeba przyznać, że Rosjanie mają wielką tradycję w uprawianiu 'nauk twórczych'. Przez całe dziesięciolecia uczeni radzieccy zachłystywali się twórczą biologią radziecką. A kto się nie zachłystywał, szedł do odpadów, albo i gorzej. Przykre, ale także niektórzy biolodzy w krajach zachodnich, a także w Polsce przyklaskiwali radzieckim biologom twórczym. Popchnęło to biologię radziecką o wiele lat wstecz.

 

 

 

 

 

 

Do dziś, z dosyć miernym skutkiem odrabiają zaległości. U nas pozostały ślady w postaci w postaci żenujących publikacji i zatarte fragmenty życiorysów. Jedną z najobrzydliwszych książek wydanych w Polsce to słynna 'O sytuacji w biologii' *)- raport o generalnej czystce kadr naukowych w ZSRR, no i mniej słynne 'Materiały Konferencji w Kuźnicach' **).  
Ale wróćmy do historii. Uprawianie historii twórczej jest nawet prostsze i tańsze niż biologii twórczej. Wystarczy historykom dać ideologiczne zadanie w postaci wytycznych i dokumenty wyskakują jak deus ex machina. Zwykle dorzuca się naukowcom nieco tytułów naukowych i stanowisk. Sprawa jest jasna. Wystarczy wrzucić w kocioł informacyjny jakąś bzdurę, przysłowiowego szczura, aby dziesiątki innych historyków, przez całe lata starały się wykazać, że to bzdura. Ale nie można przecież udowodnić naukowo, że czegoś nie było. No i zabawa leci. 
Jesteśmy świadkami rozbudowywanej historii twórczej mającej na celu umocnienie rosyjskiej psyche, której dobrze się dostało. 
Z przykrością trzeba jednak zauważyć, że i inne nauki nie wolne są od tego rodzaju twórczości. Ukazują się prace 'naukowe' z dziedziny farmacji, medycyny, dietetyki i in. powstające na płatne zamówienie. Co więcej, fałszywe doniesienia o badaniach naukowych przedzierają się nawet przez sito fachowych recenzentów, referowane są w naukowych czasopismach, no i w googlach. Wobec zalewu informacji coraz trudniej oddzielić fałsz od prawdy. To jeszcze nie koniec nauki, ale pewien krok w tym kierunku. 
Co będzie z naukami historycznymi zobaczymy.

[QZE05::072];QLE-Bron09;ART40031-090-S;[QAB04-910],15
No: 2201; w sieci: 1.9.2009

 
*) O sytuacji w biologii; Sesja Wszechzwiązkowej Akademii Nauk Rolniczych im. W. I. Lenina; 31 lipca - 7 sierpnia 1948 r.; Panstw. Inst. Wyd. Rolniczych. Warszawa, 1949.
**( Materiały Konferencji Agrobiologów, Biologów i Medyków w Kuźnicach. ; (7.12.1950 - 6.1.1951). Książka i Wiedza, Warszawa, 1951, tom I,II.

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter