Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2175

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Technika i technologia w służbie ludzkości.

Technika, technologia, komputeryzacja, robotyka, wreszcie inżynieria genetyczna, robią takie postępy, że dech zapiera. Co więcej, pewne skutki tego postępu wydają się zagrażać równowadze społecznej. Kto wie, czy nie dojdzie znów do aktywizacji 'niszczycieli maszyn', jak to już kiedyś było.
Masowo zwalniane są opiekunki nieletnich i osób niesprawnych  wymagających opieki. Oto jedna z przyczyn - genialne połączenie robotyki sterującej zachowaniem się komputerowego modelu modliszki. Modliszki mają znacznie większe możliwości opiekuńcze od damskich opiekunek. W sytuacjach bez wyjścia zjadają podopiecznych bezboleśnie dla nich i dla społeczeństwa.  

Druag sprawa - to wytresowane naczelne. Robią pracę szybciej, taniej, nie piją w czasie pracy i nie marudzą. A więc obsługa automatów staje się zbędna: 

A tu coś z genetyki twórczej - koliber z genami sałaty pełniącej funkcje skrzydeł. Sam przylatuje do talerza na ultradźwiękowy gwizdek. Trzeba tylko ukręcić mu dzióbek, bo może stanąć w gardle, i witaminowo-białkowe danie gotowe. Wkrótce wejdą na rynek, jako że już parę hodowców przejęło inicjatywę w tym zakresie. 

1 kwietnia 2009

[QZE05::043];[QCP05090-21-92];ART33-001-A1;ART38-048p22
No: 2175; w sieci: 1.4.2009

u góry 'igły' kauri z podwórka (pow. ok. 2x)


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter