Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2158

  zestawienia tematyczne 

Jedno zdumienie dziennie...

.

rzymska kopia rzeźby Fidiasza, 440 pne.

Kobiety walczące.

Dziś, kobiety w Polsce wyszły walczyć o swoje prawa - podaje prasa (8.3.2009).
Od czasów niepamiętnych kobiety znane są ze swej bojowości, nie tylko w domowych pieleszach. Wartości bojowe kobiet wywodzą się stąd, że w przeciwieństwie do mężczyzn, wiedzą o co walczą. Pamiętajmy, że to tłum pod wodzą pewnej paryżanki, ubranej na amazonkę, ruszył na Bastylię. 
Wartości bojowe kobiet doceniały społeczeństwa wszystkich kontynentów. Wątki o Amazonkach są w mitologii greckiej, a Herodot już V wieku p.n.e. przywiózł ze swych podróży do Scytii wiadomość o kobietach, groźniejszych od mężczyzn bojownikach na polu walki. Nazwał je amazonkami, bo pozbawiały się prawej piersi, by lepiej posługiwać się bronią (a-mazos -z greki - bez piersi). Jak wiele innych nieprawdopodobnych wiadomości podawanych przez Herodota, i ta okazała się prawdziwa. Dopiero stosując najnowsze techniki badawcze (analiza DNA) udało się wykazać, że szkielet w pełnej zbroi znaleziony na pobojowisku sprzed 2000 lat w Iranie należał do mocno zbudowanej kobiety. Inne szkielety z pobojowiska też mogły należeć do kobiet. Szkielet był żeński, ale co do amputacji piersi bark danych ze względów oczywistych (gruczoły mleczne nie mają szkieletu; na szczęście..) Większość dzieł sztuki nie uwzględnia amputacji piersi, Wyjątkiem Fidiasz na załączonej ilustracji. 
W Afryce znane były plemiona dysponujące najbardziej bezwzględnymi, damskimi oddziałami wojowników specjalizujących się w łowieniu niewolników z sąsiednich plemion do pracy na rzecz własnego władcy, a przede na na eksport - handel z europejskimi eksporterami czarnego złota do Europy i Ameryki. Nie wiadomo, jakie tereny afrykańskie plemiona Amazonek zajmowały. Opowiadania o ich obyczajach były szokujące, może tworzone dla przestraszenia intruzów. Mówiono, że zabijały one mężczyzn jak tylko się dało. Tylko tych o nieskazitelnej fizycznej doskonałości zachowywały do rozpłodu, jako przejściowych mężów.
(Ciemnota, nie znali jeszcze zapłodnienia in vitro..).  Potem mężowie i tak szli do garnka. Dzieci dokładnie selekcjonowano. Chłopców gotowano i zjadano lub ubijano w moździerzu, masę suszono i produkowano z niej amulety. 
Trzeba zauważyć, że kanibalizm znany był w wielu regionach Afryki. 
Jeszcze pod koniec XIX wieku król Dahomeju otaczał się damską drużyną, jak widać na załączonej fotografii. Nie wiem, czy była to drużyna ludożercza, z wyglądu oceniając, mogłaby być... Bogactwo Dahomeju pochodziło głównie z handlu niewolnikami. 

Jak tak patrzę na te panie, to kto wie, czy nie lepiej byłoby się znaleźć, gdyby co, w łapach ORMO..

O amazońskich Amazonkach p. nast. notka.

[QZE05::031];ART30-006p021;ART40-035-m;RCP05049-30-075;[TZE00-490]
[QCB17::067]Tar;[QNT10::025];[QEP08::042];BE
No: 2158; w sieci: 10.3.2009

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter