Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2147

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

 Świat widziany przez przejrzystogłową rybkę.

Żeby żyć trzeba dysponować jakimś sposobem recepcji świata zewnętrznego i jakąś formą jego interpretacji. Wszystkie organizmy żywe to robią (z wirusami włącznie), każdy na swój sposób. 
Na niezwykły sposób widzenia świata 'wpadła' głębinowa rybka Macropinna microstoma (30 cm, Ophistoproctidae, barreleyes - baryłkookie?). Ma ona duże, piękne zielone oczy i żyje na głębokości kilkuset metrów, a więc w
zasadzie w zupełnej ciemności. Niezwykłość jej oczu polega na tym, że mieszczą się one wewnątrz głowy, są obracalne, niezwykle czułe na światło, a choć maja bardzo wąski kąt patrzenia, pozwalają na obserwację co się dzieje nad rybką, a także przed czy obok niej, bez zmiany pozycji ciała. Najczęściej nie patrzy pod siebie, bo jest jej to niepotrzebne. Lubi sobie wisieć horyzontalnie w głębinach i patrzeć w górę, gdzie może spodziewać się pożywienia. Żeby to skutecznie robić, ma po prostu przejrzystą a głowę. Oczy przykryte są zielonymi soczewkami, a światło dociera do nich, bo głowa jest przeźroczysta (wypełniona płynem, coś jakby pożyteczne wodogłowie..). Zielona barwa soczewek ma pomagać w filtrowaniu światła bioluminescyjnego. Te ciemne plamy nad otworem gębowym, to nie są oczy, a 'nos' - narząd pozwalający na węszenie środowiska wodnego. Ryba obserwuje świat w pozycji jak na fotografii, i tak czyha na świecące organizmy niższe. Kiedy coś się pojawi obiecującego, ustawia się pionowo, ustawia oczy tak, by patrzyć przed siebie (przez przeźroczyste czoło) i zmierza do ofiary. Sposób oglądania świata przez Macropinna poznano dopiero teraz, choć znana jest ichtiologom od ponad siedemdziesięciu lat. Poprzednio łowione egzemplarze nie pozwalały zapoznać się z funkcjonowaniem jej oczu. Dopiero wykorzystanie zdalnie sterowanego pojazdu glębinowego Tiburon, którym dysponuje Instytut Badawczy w Zatoce Monterey (Monterey Bay Aquarium Research Institute), pozwoliło na dokonanie doskonałych zdjęć, złowienie rybki i przetrzymanie jej w akwarium przez jakiś czas. 

A tak wyglądać może interesujący pejzaż świata Macropinny. Tu jest tp świecąca Apolemia, przedsatwicielka rurkopławów (Siphonophorae), w czułkach której znajdować się może apetyczny pokarm.

O patrzeniu na świat patrz także tu: i tu. 

[QZE05::027];[QEP66::137];[QEP66::150],1
No: 2147; w sieci: 25.2.2009


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter