Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2129

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Uczta.

Teraz, kiedy Rodacy tłumnie wracają do kraju z workami pełnymi pieniędzy, warto pomyśleć o ucztach i przyjęciach, które tę okoliczność odpowiednio uświetnią.
Dla przykładu podaję opis uczty, jaką w roku 1455 wydał król Sycylii.
Główny stół przedstawiał łąkę ogrodzoną pawimi piórami i gałązkami zieleni ozdobionymi fiołkami i innym pachnącym kwieciem. Po środku umieszczona była forteca pokryta srebrem. Stanowiła coś w rodzaju klatki w której umieszczono żywe ptaki ze złoconymi łapkami i kępkami złoconych piór. Na złoconej wieżycy umieszczono trzy flagi symbolizujące najważniejszych gości. 
Pierwsze danie składało się z potrawki z zająca, ćwiartki jelenia trzymanej przez noc w soli, nadziewanych kurcząt i pieczeni cielęcej. Kurczęta i pieczeń podano w sosie niemieckim ze złoconymi śliwkami i nasionami granatu. Przy każdym końcu tego trawnika był ogromny pasztet otoczony mniejszymi pasztetami ułożonymi tak, że przypominały koronę. Duże pasztety były srebrzone u podstawy i złocone u szczytu. Każdy składał się z sarny, gąski, trzech kapłonów, sześciu kurczaków, dziesięciu gołębi, młodego królika, wszystko uzupełnione mieloną cielęciną, tłuszczem, dwudziestoma sześcioma jajami gotowanymi, jaja bogato pokryte były szafranem i pachnącymi goździkami. 
Następne trzy dania składały się z pieczonej sarny, wieprzka, jesiotra gotowanego w occie z pietruszką, wszystko posypane imbirem, dalej z koźlęcia, dwu gąsek, dwunastu kurcząt, sześciu młodych królików, dwóch czapli, młodego zajączka, tłustego nadziewanego kapłona, czterech kurcząt pokrytych żółtkiem z przyprawami korzennymi i dzika. Na deser podano galaretki w barwach herbowych głównych gości, krem z koprem włoskim w cukrze, ser krajany, poziomki, oraz na koniec śliwki duszone w wodzie różanej. Oprócz tych czterech dań było i piąte złożone wyłącznie z dobranych win i konfitur, owoców i ciast. Ciasta podano w kształcie jeleni i łabędzi, na szyjach których zawieszono herby znakomitych gości. 
W naszych warunkach musi być symbol Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej, i w zależności od sytuacji - Irlandii, Islandii, Zjednoczonego Królestwa, itp. 
Nie zachowały się żadne zdjęcia z tego przyjęcia robione fotokomórkami, ale m.in. Sandro Boticelli starał się oddać ton tego typu przyjęć. Tu jednak dania umieszczono na stołach bocznych zwanych kredensami a pomocą służył tłum odpowiednio wyszkolonej służby. 

[QZE05::008];[QCB06::079]N204;QCP05096-026-Bot
No: 2129; w sieci: 3.2.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter