Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2124

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Konsultacja medyczna na muzułmańskim dworze.
(wędrówki po sieci)

"Moja siostra Chole, po długich, nieustających bólach ucha miała być zbadana przez znanego perskiego lekarza i ja otrzymałam pozwolenie nie uczestniczenie w konsultacji. Chole opatulona była tak, że nikt nie mógłby jej poznać, jednak odkryte miała chore ucho. Następnie siadła na sofie. Po jej prawej stronie zajął miejsce ojciec, stojąc, a mój brat Khaled stanął po lewej. Moi młodsi bracia, w gali dworskiej i pełnym uzbrojeniu stanęli w półkolu za nimi. Lekarz został wprowadzony w eskorcie grupy eunuchów, inna grupa eunuchów rozmieszczona została w dalszych częściach domu aby pilnować, by inne kobiety dworskie nie spotkały przypadkiem lekarza. Lekarz, oczywiście, nie śmiał badać osobiście siostry, ale badanie przeprowadził przy pomocy ojca i braci."

 

Memoirs of an Arabian Princess

[by Emily Ruete (1844 - 1924)]

[Salamah bint Said; Sayyida Salme,

Princess of Zanzibar and Oman]


Translated by Lionel Strachey. 
New York: Doubleday, Page and Co., 
1907

 

    Takie i inne sceny z życia na muzułmańskim dworze sułtana Zanzibaru i Omanu Sa'īd ibn Sultāna (1806-1856) opisuje jego córka w powyższej książce, księżniczka Salamah bint Said, żona niemieckiego handlowca, po przejściu na chrześcijaństwo nosiła nazwisko Emily Ruete. 

A oto jak postępowano z noworodkami.
"Kiedy dziecko zostało starannie umyte w ciepłej wodzie, pachnącym pudrem posypuje mu się szyję i pachy i ubiera w muślinową lub perkalową koszulkę. Układa się je na plecach, prostuje ramiona i nogi i całe ciałko bandażuje się ściśle od pięt do ramion pozostawiając kończyny unieruchomione, jak i całe ciało. Przez czterdzieści dni i nocy dziecko pozostaje tak uwięzione i uwalniane jest tylko dla kąpieli, której dokonuje się dwa razy dziennie".
We wspomnieniach księżniczki znajdujemy mnóstwo fascynujących opisów życia codziennego w haremie, traktowania niewolników, stosunków rodzinnych i dworskich, jadła, zabiegów kosmetycznych itp. Jest też interesujące zdjęcie Kaaby z jej czasów. Przy tym, światła autorka, z niezwykłym jak na kobietę wykształceniu arabskim, obeznana jest z życiem w Anglii oraz Niemczech i robi interesujące porównania.
Działo się to wszystko pod koniec XIX wieku.

Rzecz jest dostępna w Internecie pod tym adresem.

http://digital.library.upenn.edu/women/ruete/arabian/arabian.html

[QZE05::007];[QCB17::002];EB
No: 2124; w sieci: 28.1.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter