Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2114 
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

  

.

 

Aniołek na czubku choinki.

Pewnego Bożego Narodzenia, bardzo dawno temu, Święty Mikołaj przygotowywał się do swojej corocznej podroży. Jednak wszędzie piętrzyły się problemy... Czterech z jego elfów zachorowało, a zastępcy nie produkowali zabawek tak szybko jak elfy, więc Mikołaj zaczął podejrzewać, że może nie zdążyć... Następnie pani Mikołajowa oświadczyła mu, że jej Mama ma zamiar wkrótce ich odwiedzić, co bardzo zdenerwowało Mikołaja. Na domiar złego, kiedy poszedł zaprzęgać renifery, okazało się, że trzy z nich są w zaawansowanej ciąży, a dwa inne przeskoczyły przez płot i zwiały Bóg jeden wie dokąd. Mikołaj zdenerwował się jeszcze bardziej ... Kiedy zaczął pakować sanie, jedna z płóz złamała się. Worek runął na ziemię, a zabawki rozsypały się dookoła.
Wkurzony Mikołaj postanowił wrócić do domu na kawę i szklaneczkę whisky. Kiedy jednak otworzył barek, okazało się, że elfy ukryły cały alkohol i nic nie było do wypicia... Roztrzęsiony Mikołaj upuścił dzbanek do kawy, który roztrzaskał się na kawałeczki na podłodze w kuchni. Poszedł wiec po szczotkę, ale okazało się, że myszy zjadły włosie, z którego była zrobiona... I właśnie wtedy zadzwonił dzwonek do drzwi...
Mikołaj poszedł otworzyć. Za drzwiami stał mały aniołek z piękną, wielką choinką. Aniołek radośnie zawołał: - Wesołych Świąt, Mikołaju! Czyż nie piękny mamy dziś dzień? Przyniosłem dla Ciebie choinkę. Prawda, że jest wspaniała? Gdzie chciałbyś, żebym ją wsadził? ....
I stąd wzięła się tradycja aniołka na czubku choinki....


A tak sprawę Aniołka przedstawia ilustracja z roku 1835, widać na niej 
Marcina Lutra z rodziną.

Szczegółowa analiza pokazuje dokładnie pozycję Aniołka:

Ozdobiona choinka przyjęła się za przemożnym wpływem królowej Wiktorii i jej małżonka Alberta. Publikacja świąteczna z roku 1848 przedstawia to w ten sposób:

Zwraca uwagę przebogate obramowanie familijnej scenki. Ma ono przedstawiać bogactwo brytyjskiego stołu, które osiągnęło niebywałe poprzednio szczyty, choć nie dla wszystkich. 
A co widzimy na szczycie pięknej choinki?

Oczywiście Aniołek, ze sprytnie schowanym czubkiem choinki pod ślicznym giełzłeczkiem..

podrzucił: Kazimirka; uzup.: RA
[QZE04::098];[QEP64::275];ART33010-4p72;81
No: 2114; w sieci: 15.1.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter