Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok X; No 2110

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Jak rekinowi darowano życie.

Jak sama nazwa wskazuje, żarłacz ludojad jest od tego, żeby żreć ludzi. Tak też się stało niedawno u zachodnich wybrzeży Australii, w okolicach Perth. Zapalony wędkarz i płetwonurek Brian Guest zginął w morzu i odnaleziono tylko resztki kombinezonu nurka. Świadkowie widzieli płetwy, a potem plamy krwi w morskiej wodzie. Oczywiście podjęto poszukiwania, policja jednak orzekła, że poszukiwania nie mają na celu zabicia rekina. Bo i czemu? Nurek był na rekinim terenie, wiedział co mu grozi, o czym pisał na stronie internetowej. Jeśli zdarzy mi się śmiertelny wypadek w morzu, pisał, niech tak będzie. Zresztą dokładne zidentyfikowanie zabójcy nie miało szans powodzenia, a na dodatek rekiny tego gatunku są pod ochroną gatunkową. 
Zabójcą był zapewne jeden z rekinów ludojadów, które szczególnie upodobały sobie ciepłe zatoki Australii. Zwierzaki te (Carcharodon carcharias), w przciwieństwie do innych rekinów, atakują 'bez zapowiedzi' i nie oczekują prowokacji. Nie jest jednak prawdą, że zdarzają się osobniki, których ulubionym daniem są ludzie. Ludojady po prostu atakują wszystko, co da się zjeść, a czasem i więcej.. Atakowały kajaki a nawet jachty. 
Są to obecnie największe z ryb drapieżnych, długość ciała wynosić może około pięć metrów, niektórzy twierdz a, że bywają jednak osobniki dziewięciometrowej a nawet dwunastometrowej długości. Są niezwykle sprawne i szybkie i nie można im odmówić pewnego ludojadczego wdzięku w ich wyrazie twarzy.

W momencie zabierania się do zdobyczy wygląda mniej sympatycznie. Taka jego natura.

Krewniakiem ludojada jest wymarły żarłacz olbrzymi Carcharodon megalodon, opisany już w r. 1835, którego szczęki budzą grozę i podziw w kilku muzeach. Ilustracja pozwala na porównanie paszczy olbrzymiej ryby z marnym człowiekiem. Był to olbrzym ważący ponad 70 ton, długi ponad 18 metrów (niektórzy sadzą, że dochodził do 30 m!). Była to największa ryba i największy rybi drapieżca wszechczasów. A miał czym jeść. W paszczy znajdowało się 250 zębów, każdy kilkanaście centymetrów długości. 
Wracając jednak do współczesnego ludojada warto zaznaczyć, że mimo złej opinii jaką go darzymy, skutki jego żarłoczności nie są jednak tak olbrzymie. Okazuje się, że w przeciągu ostatnich dwustu lat w Australii zginęły 194 osoby w wyniku ataku żarłaczy. Nic to w porównaniu do liczby ofiar drapieżnictwa samochodowego, a przecież policja nie poluje po wypadku drogowym na jakikolwiek samochód pojawiający się w polu widzenia..

u góry sylwetki krewniaka ludojada - Carcharias_taurus
[QZE04::094];[QEP64::294];[QEP64::293];[QAB07::694]p294;Wikip.

No: 2110; w sieci: 9.1.2009

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.85

  Site Meter