Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2068

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Jak podróżowali przywódcy.

Teraz, kiedy władca jednego z ważniejszych krajów Europy skamłać musi o samolot, co by dostać się na prestiżową konferencję, kiedy tenże posługiwać się musi lotniczą taksówką, warto przypomnieć, jak to drzewiej bywało..

Marszałek Rzeszy (Reichsmarschal) Hermann Wilhelm Goering (1893 - 1946) miał do dyspozycji niezliczoną ilość samolotów, a dla większej wygody posługiwał się osobistym pociągiem. Przemierzał tym zestawem Europę wszerz i wzdłuż, od Francji do Polski wschodniej i Ukrainy.. 
Pociąg ten to cała kawalkada, nazywał się 'Asia' i zapewniał wygody Goeringowi, sztabowi, gościom, służbie, obsłudze technicznej i ochronie. W podróży wyprzedzał go zawsze pociąg zwyczajny z normalnymi wagonami i wagonami dla transportu samochodów. Właściwy pociąg Goeringa na początku i na końcu miał otwarte wagony towarowe z działami przeciwlotniczymi i obsługą. Osobista część pociągu składała się z czterech wagonów. Pierwszy to dwie sypialnie, małe studio i luksusowa łazienka-toaleta. Następny wagon to obszerny salon z aparaturą do wyświetlania filmów. Trzeci to centrum dowodzenia i centrum operacyjne, czwarty wagon to salon-jadalnia. Następnych kilka wagonów zapewniało wygodę gościom i wyższym oficerom. Pociąg zwykle zatrzymywał się w pobliżu tuneli, żeby móc się skryć przed nalotami. Oczywiście zawsze był sekretarz przyboczny, lekarz i pielęgniarka.
To były czasy! Rozumiano rolę przywódców narodu..

[QZE04::068];[QEP63::242];[QAB02::081]p233
No: 2068; w sieci: 20.11.2008

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter