Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2062

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                                                   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Prawa szwajcarskich zwierząt.

Najbardziej rzeczowe i surowe prawa biorące pod ochronę zwierzęta domowe i hodowlane obowiązują w Szwajcarii. Właściciel zwierzęcia jest jego prawnym opiekunem i musi mu zapewnić godziwe, właściwe dla cech danego gatunku, warunki życia. Przede wszystkim właściciel musi wiedzieć do czego jest zobowiązany mając pod opieką zwierzę. (Można zresztą kwestionować samą zasadę bycia właścicielem innego zwierzęcia, jak nie można być właścicielem innego człowieka, sprawa, która dopiero od niedwna dotarła do świadomości większości narodów). 
Z tego to względu właściciele psów, kotów i innych zwierząt domowych muszą przejść obowiązkowe przeszkolenie na swój koszt, jak należy się ze zwierzętami obchodzić. Przeszkolenie takie przechodzą też wędkarze aby wiedzieć, jak humanitarnie obchodzić się z rybami. I tak zwierzęta uważane za zwierzęta społeczne muszą mieć kompanów swojego gatunku. Dotyczy to złotych rybek, chomików, owiec, kóz, jaków i in. Zwierzęta też muszą mieć zapewnioną pewną prywatność, to znaczy np w stosunku do ryb akwaryjnych, akwaria nie mogą być w pełni przejrzyste, musi być coś, przytulnego, osobistego dla rybek. Jak się nam rybki znudzą, nie wolno ich po prostu 'spuścić' w ubikacji. Jak zabić, to zabić fachowo. Zresztą 'wylewanie' rybek bywało przyczyną wielu katastrof ekologicznych. Zwierzęta hodowlane też mają swoje prawa, świnie choć kochają kąpiele błotne, muszą mieć możliwość skorzystania z normalnego prysznicu wodnego. 
Ale to nie wszystkie problemy obrońców zwierząt. Na przykład, nie mogą oni znieść handlu przeciwreumatycznymi kocimi skórkami. Niedostateczne jest ochrona nosorożców dostarczających płciowych mocy Azjatom, słoniowych 'kłów', itp. 
Prawodawstwo szwajcarskie nie wspomina o liczebnie największej rzeszy zwierząt towarzyszących nam w domu. Chodzi o owady i inne stawonogi, jak pająki, niektóre bardzo pożyteczne, inne mniej, jednak wszystkie jak najbardziej żywe i godne ochrony i szacunku. A co o roślinach, także żywych stworzeniach? Dotychczas była kompletna cisza na ten temat. Ale ostatnio cos drgnęło w opinii światowej. Ale o tym kiedyś osobno

[QZE04::063];[QEP63::188]
No: 2062; w sieci: 12.11.2008

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter