Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2059

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Świątynia Zdrowia i Płodności (2)
Lady Hamilton. (p. poprz.)

Sam Mistrz wyjaśniał, że celem Świątyni jest propagowanie życia bogatszego i piękniejszego pod względem ciała i ducha w porównaniu do marnej nonsensownej gonitwy przeciętnych śmiertelników, którzy za cel wybrali sobie na tym padole płaczu, podrzynanie gardeł jedni drugim bez żadnej racji .  
Zastosował też nowoczesną i skuteczną metodę propagandy. Wynajął dwóch olbrzymów, nazwanych Gog i MaGog, którzy w liberiach złotem szamerowanych obchodzili Londyn z propagandowymi ulotkami mniej więcej tej treści: 
'Dokładnie o ósmej Pan Marszałek Ceremonii w asyście Wielkiej Kapłanki poprowadzi wspaniałą, znakomitą Boginię Zdrowia do niebiańskiego tronu. Wspaniała Kapłanka Świątyni ugości łaskawe Panie i Panów
odczytem o najprostszych lecz wydajnych sposobach zachowania zdrowia, piękna, i osobistego wdzięku oraz jasności umysłu nawet w najstarszym wieku. Wspaniała ta Bogini, zasiadająca na Niebiańskim Tronie jako Bogini Zdrowia, swym własnym przykładem pokaże błogosławione skutki cnoty, wstrzemięźliwości, regularności, prostoty i umiaru; i w tych czasach luksusu, zniewieściałości i nienaturalności, jak pielęgnować te wielkie wartości.'
To była propaganda i sztuka reklamy! Łza się w oku kręci, jak porównać z naszymi przygłupami podskakującymi na ekranach telewizorów i komputerów..
Trzeba jeszcze dodać, że jedną z pierwszych Kapłanek Zdrowia była piękna, szesnastoletnia Amy Lyon. Dołączyła do zespołu jako śpiewaczka z ogłoszenia w gazetach, ale wkrótce stała się główną atrakcją 'Świątyni' pozując, skąpo ubrana, w towarzystwie marmurowej Hygiei. Jej numerem przebojowym była kąpiel błotna, w której golusieńka Bogini baraszkowała w ciepłym błocie na oczach zahipnotyzowanych Lordów i Dam. Rola ta była doskonałą odskocznią młodej Amy. Wkrótce, po przejściu praktyki w wyższych towarzyskich sferach, Amy pojawiła się jako Lady Emma Hamilton i jako taka weszła do historii oraz na pomnik samego Nelsona. 
(p. nast.)

[QZE04::54];[QEP63::026]7,8;ART40019-L,071;[QAB02::051]p506
No: 2059; w sieci: 8.11.2008

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter