Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2053

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Masz wiatry? Wykorzystaj je dla sztuki.

Jak wiadomo, wszystko co nazwiemy sztuką, jest sztuką. A wszystko co jest sztuką może być źródłem ciężkiej forsy. Im sztuka dziwniejsza, bzdurniejsza, tym lepiej..
Ludzie cierpiący na tzw meteoryzm - wzdęcia i nagromadzenia gazów w jelitach mają tu pole do popisu. Puszczanie wiatrów jest czymś nagannym i wstydliwym, szczególnie w sytuacjach towarzyskich, choć to najbardziej istotna funkcja organizmu, niezbędna jak jedzenie czy poruszanie się. 
Jak dotąd tylko jeden artysta z tej dziedziny miał 'wstęp na salony' i dostawał olbrzymie wynagrodzenie za występy publiczne. Chodzi o słynnego Josepha Pujol, Pétomana, czyli 'Pierdziela', który posługując się artystycznie drugim końcem, nucił dosyć głośno 'Marsyliankę', nie mówiąc o innych efektach. Ładnie świadczy to o poczuciu humoru u Francuzów. Co by sie stało, gdyby ktoś u nas popróbował tak z hymnem lub innymi pieśniami patriotycznymi.. 
O muzycznych aspektach puszczania wiatrów wiedziano od wielu setek lat. Św. Augustyn pisał - "Istnieją osoby potrafiące wydawać dźwięki muzyczne końcem swojej anatomii tak, że wydaje się, ze śpiewają"
[De civitate Dei contra paganos (413–426/427); Państwo Boże].
Ale nie wszyscy wiedzą, że 'tołambasowe' dźwięki mają zastosowanie w sztuce ludowej. Członkowie plemienia Indian amazońskich z regiony Pira-parana z rezerwatu Vaupes we wschodniej Kolumbii zaprzęgli puszczanie wiatrów do sztuki i rozrywki. Głośne puszczanie wiatrów nie tylko nie powoduje niechęci współplemieńców czy ostracyzmu, ale wprost przeciwnie. Im lepsze efekty, tym lepiej. Dla usprawnienia tej specyficznej tołambalistyki używa się palców odpowiednio ulokowanych, dłoni zwiniętych w trąbkę itp. Jest jedyny znany mi przypadek tego rodzaju sztuki. Miejmy nadzieję, że przejdzie do salonów i sal wystawowych, na wzór innych artystycznych osiągnięć ludzkości.  


Indianin z regionu Pira-parana, Kolumbia.

[QZE04::037];[QAB03::291];ART40018-027;[QAB05::273]p121
No: 2053; w sieci: 31.10.2008

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.55

  Site Meter