Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2011

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Hodowla kotletów i kiełbas.

Już na początku lat trzydziestych ubiegłego Winston Churchill, zapowiadał, że za lat pięćdziesiąt będziemy hodować części zwierząt dla celów konsumpcyjnych, a nie całe zwierzaki. Nie można mu odmówić racji, kiedy twierdził, że to absurd hodować całe kurczę, kiedy chcemy zjeść skrzydełko. Nie spełniła się jego przepowiednia. W dalszym ciągu hodujemy kurczęta, świnie i krowy, tylko że na sposób bardziej fabryczny, wcale nierolniczy, zamiast hodować szynki, kiełbasy i skrzydełka. 
Następny krok zrobili ...artyści. W izraelskim Centrum Sztuki Cyfrowej w Holon demonstrowano skórę 'bez winy' - skórę nie obciążoną winą zabójstwa pierwotnego nosiciela tejże. Skóra, jako eksponat, rosła w kulturze tkanek. Rzecz nie została, jak dotąd, przejęta przez przemysł, ale to tylko kwestia czasu. Inny artystyczno-rzeźnicki pomysł, hodowanie kurczęcych skrzydełek na żywej świni nie znalazł uznania izraelskich protektorów sztuki. 
Ale sprawa nie została zapomniana. PETA, organizacja promująca etyczne traktowanie zwierząt (People for Ethical Treatment of Animals) oferuje nagrodę jednego miliona dolarów pierwszej osobie, która 'wynajdzie sposób na produkcję handlowo istotnych ilości mięsa wytwarzanego in vitro po konkurencyjnych cenach do roku 2012'. Chodzi o produkcję mięśni zwierząt w kulturze tkankowej, bez konieczności rodzenia, hodowania i zabijania zwierząt. Wygląda, że sprawa nabiera rumieńców. Na Sympozjum na ten temat zorganizowanym w Norwegii referowano zaawansowane prace naukowe, a podstawie których można sądzić, że kultury tkankowe dostarczą materiału, który da się formować i upodabniać do kiełbas i befsztyków na wzór stosowanych obecnie metod przy produkcji wegetariańskich kiełbas i burgerów. 

[QZE02::051];[QEP52::251];[QHB10::013]
No: 2011; w sieci: 12.9.2008

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter