Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 2009

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Piramidka Cheopsówny. 

Cheops (pisownia w źródłach obcojęzycznych: Khufwey albo Khnomkhufwey), drugi władca egipski IV dynastii (ok. 2575-c. 2465 p.n.e..), który pobudował sobie największy grobowiec - piramidę, będącą największym pojedynczym budynkiem aż do naszych czasów, popadał w finansowe tarapaty. Nic dziwnego, budowa piramidy była bardzo kosztownym przedsięwzięciem. 
Herodot pisze (księga II, rozdział 126), że dla zdobycia pieniędzy wysyłał on swoją córkę Hentsen do domu publicznego, gdzie od klientów pobierała sumę określona przez ojca którą mu przekazywała, ale też robiła 'interes na boku', niejako dokładała 'narzut' do swoich usług. Od każdego mężczyzny 'który w nią wszedł', jak pisze Herodot, pobierała, oprócz ceny zgodnej z cennikiem owych czasów, dodatkowo głaz. Z tych głazów pobudowała piramidkę dla siebie - ma to być jedna z trzech małych konstrukcji stojących przed piramidą wielkiego tatusia. Mała bo mała, a jednak bok tej piramidki ma 50 metrów. Dobrze zapracowany grobowiec, trzeba przyznać. Chyba jedyny w tym zawodzie na taką skalę. No cóż, każdy musi zapracować na swoją własną piramidę, i lepiej nie liczyć na koneksje rodzinne w tym względzie. 
Historycy wątpią w prawdziwość tej informacji. Prawdziwe czy nie, ale dobrze wymyślone (si non è vero, è bene trovato!). 

Niezwykle atrakcyjnie opisał piramidę Cheopsówny nas podróżnik Jan Potocki, który pod koniec osiemnastego wieku (1784) podróżował do Egiptu. Pisze on w sprawozdania z podróży:
"Wielka piramida otoczona była małymi, których podstawy trwają dotąd. Łatwo rozeznać można położenie tej, o której
Herodot twierdzi, że zbudowana została przez córkę Cheopsa kosztem jej kochanków, którzy za każdy fawor płacili sztuką granitu. Piramida ta podług tego autora miała podstawę długości tylko pietra, czyli 67 1/2 stopy, nierównie zatem była mniejszą od tej, o której mówiliśmy; lecz przekonałem się, iż to dlatego, że kamienie jej były mniejsze, nie zaś że mniej ich było. Z tym wszystkim, biorąc tylko połowę miary, którąśmy wymienili, będziemy mieli sto sześćdziesiąt i siedem tysięcy trzysta osiemdziesiąt trzy fawory i pół. Suma, jak na młodą księżniczkę, dosyć znaczna."

Pomijając pewne niezgodności co do wymiarów piramidy, przyznać trzeba, że z subtelnością arystokraty wylicza Potocki działalność Choepsówny. Ciekawi mnie, jak wyszło z tą połową fawora. Ale Potocki tego nie wyjaśnia.


A oto jak przedstawiano w brytyjskim podręczniku piramidy w tym samym mniej więcej czasie (Clara Erskine Clement). Jak widać, małych piramid brak na ilustracji.


A tak widzi piramidę Cheopsa współczesny satelita. Widać szereg małych konstrukcji obok konstrukcji głównej.

[QZE04::026];PRA03-002];[QAB06::336]p76;[QCB18::0567]p4;ART34039-02
No: 2009; w sieci: 10.9.2008

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.85

  Site Meter