Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 1973

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Bambusy są dobre na wszystko. 

O zastosowaniach bambusów w technice, kulinarii, sztuce napisano setki książek. Zarejestrowano 1500 sposobów ich używania. Biorąc pod uwagę zaludnienie terenów, gdzie występuje bambus, można sądzić, że połowa ludzkości posługuje się bambusem codziennie. Popatrzmy na co bardziej egzotyczne korzyści, jakie bambus oferuje.  
Papuaskie plemiona Kukukuku, które nie opanowały sztuki produkcji naczyń ceramicznych używają odpowiednio przycięte pędy jako garnki i naczynia. Pęd bambusa jest w środku pusty i składa się z segmentów oddzielonych mocnymi przegrodami. Łatwo więc zrobić z niego naczynie o dowolnej pojemności. Do naczynia takiego wkłada się np mięso i umieszcza w ogniu. Gotowanie ma tę zaletę, że zachowuje doskonale aromat, tłuszcz i sos. 
Długie rury służą do przenoszenia i przechowywania wody. W dobrym stylu jest oferowanie gościom wody prosto z rury. Wygląda to tak: 

Kukukukusi, do niedawna jeszcze kanibale, używali bambusy do najróżniejszych celów. Wyrabiali noże doskonale zastępujące noże stalowe, przy tym łatwe do ostrzenia, wystarcza zedrzeć przytępioną warstwę drewna. Można się nim golić, strzyc, 'rozbierać' dziczyznę, kroić wszelkie materiały. Włókna są na tyle silne, że robi się z nich łatwo wymienne cięciwy do łuków. Łuk nosił zawsze i wszędzie każdy mężczyzna, jak u nas policjant pałkę... Pochodnie robiono z rozszczepionego pędu, na który zakładano wolno palące się suche drewno. Zasadniczym instrumentem muzycznym tego plemienia jest flet, oczywiście z bambusa. Używano też specjalne, czterometrowe flety, na których gra silny wiatr, a muzykant przebiera tylko palcami po otworach. Otrzymanie ognia? Nic prostszego. Przycina się skośnie suchy pęd bambusowy tak, by powstał ostry koniec, na kamieniu układa się suchy mech lub trawę, przytyka ostrzem do kamienia i szybko się obraca pędem. Po paru minutach mech bucha płomieniem. Znany podróżnik duński Jens Bierre chciał to zrobić sam z pomocą żołnierza. Po piętnastu minutach, spoceni, zrezygnowali. zrezygnowali. Otrzymywanie ognia wymaga specjalnych umiejętności. 
Wiele domów zbudowanych jest całkowicie z bambusów, przy tym nawet w najbardziej nowoczesnej technologii mocne pędy bambusa są lepsze do konstrukcji złożonych rusztowań, niż pręty metalowe. 
Z bardziej egzotycznych zastosowań, to na przykład tajlandzka fajka wodna, albo chińskie bańki medyczne - 

         

Prawie wszędzie, gdzie występuje bambus, znajduje też zastosowania kulinarne. Zresztą 'światowa wioska' zaopatrywana jest już prawie wszędzie bambusowymi pędami w puszkach. 
Ale kulinaria, medycyna ludowa i sztuka, to osobna historia na potem. 

(p. notka poprzednia)

[QZE04::008];[QAB06::124]p95;QAB06::049]p72b;ART31004p198;ART33035-E3;ART37021p168
No: 1973; w sieci:23.7.2008

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter