Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 1954

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Cuda(ctwa) medycyny.

Chirurgia plastyczna w bogatych stanach USA staje się czymś tak zwykłym, jak np nowa fryzura lub bardziej wyszukany manicure/pedicure. W pogoni za wieczną młodością i seksualną atrakcyjnością kobiety każą sobie implantować czoła, dokonywać odsysanie tłuszczu z ramion i łokci, łamać szczęki i zestawiać tak, by wyrobić miły uśmiech,  skracać lub wydłużać wielki palec u nóg, by stopy pasowały do modnego obuwia (spiczaste z perwersyjnymi szpicami, a może tępe jak przycięte łopatą... O implantacji biustu nawet nie ma co mówić. Robi się to tak w niektórych środowiskach, jak zakup nowego biustonosza. 
Bardziej wymyślnym jest 'odmłodzenie' pochwy (labiaplastia), zabieg interesujący starsze panie o wybujałym życiu osobistym. Zdarzają się też dziwne zamówienia. Pewien specjalista osłupiał, kiedy zgłosiła się doń panienka i zażądała usunięcia pępka. Motywacja nie jest jasna, ale chyba chodziło o podniesienie wężowej atrakcyjności brzucha. Zagadnie to, jak dotąd nie było rozpatrywane pod tym kątem. Filozofom chodziło raczej o to, kto z naszych przodków mógł nie mieć, czy nie powinien mieć pępka. 
Od dawna niepokój budziły blizny pooperacyjne, np po wycięciu 'ślepej kiszki', woreczka żółciowego, czy po innych zabiegach. Chirurgia plastyczna wyciągnęła tu 'pomocną dłoń' w dosyć nieoczekiwany sposób. Współczesne manipulatory chirurgiczne połączone z miniaturowymi wziernikami optycznymi pozwalają na rewelacyjne rozwiązania. Zamiast wyrabiać sztuczne otwory w ciele, wykorzystuje się otwory naturalne. I tak przez macicę wyjąć można wyrostek robaczkowy, jak również woreczek żółciowy. Może się wydawać, że mężczyźni są w tym przypadku stroną pokrzywdzoną przez naturę ze względu na brak macicy. Ale nie ma co panikować. Przy masowej wręcz transseksualizacji, można najpierw wszczepić sobie macicę, dokonać odpowiedniego zabiegu chirurgicznego, na przykład wyciąć woreczek żółciowy, a potem wrócić do męskości. Akurat prasa doniosła o takiej kombinacji, choć nie dotyczyło to woreczka żółciowego. Okazuje się, że mężczyznom usuwać można woreczek żółciowy przez usta, wtedy jednak czujnik fotooptyczny wprowadza się przez odbyt. Trwają też prace nad usuwaniem nerek  przez odbyt. O implantacji biustu, jak wspomniałem, nawet nie ma co mówić. To samo z plastyką nosa czy uszu. 
Ciekawe, czy zmyślni lekarze wymyślą jakiś sposób na zastąpienie powszechnie stosowanej cesarki, zostawiającej jednak bliznę na całe życie. Może znajdą inny podchodzący otwór. Bo przecież nie wrócimy chyba do porodów typu zacofanych babek i prababek...
Na obłędną chirurgię idą setki milionów dolarów. Los dziecka afrykańskiego poprawić radykalnie można za kilka dolarów miesięcznie..

Pępek i brak pępka jest, jak każdy widzi:
Te wyginające się bezpępkowce znacznie bardziej przypominają żmije, 
o co pewnie chodzi..

 

[QEP03::083];[QEP59::229];[QEP60::148];[QAB03::408]p151
No: 1954; w sieci:26.6.2008

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter