Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok IX; No 1922

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Otyli i palacze kosztują mniej.

Wiele się mówi o społecznych kosztach epidemii otyłości i palenia papierosów i tym m.in. uzasadnia się konieczność zwalczania obżarstwa i nałogów. A tymczasem, brzmi to paradoksalnie, otyli i palacze opłacają się medycynie! W sumie kosztują nas mniej niż szczupli beznałogowcy. 
W Holandii przeprowadzono wieloletnie badania ekonomiczne nad medycznymi kosztami trzech grup społecznych analizując ile wydaje się na opiekę medyczną, czyli ile kosztuje obywatel poczynając od lat dwudziestu do śmierci. 
Okazało się, że choć koszta medyczne otyłych są bardzo wysokie w przedziale wieku 20 do 56 lat, to w sumie są one mniejsze niż osób nie obarczonych otyłością. I tak osoby nie otyłe kosztują medycynę 417.000 $, otyli kosztują znacznie mniej - bo tylko 371.000 $, najmniej kosztują nałogowi palacze, bo tylko 326.000 $. Oczywiście różnice wynikają z przeżywalności w poszczególnych grupach. Otyli badanej grupy żyli 80 lat, palacze 77 lat, a 'normalni' 84 lata. 
Można by cynicznie zauważyć, że palacze i otyli przysługują się krótszą żywotnością 'normalnym", społecznie więc są pożyteczni! 
W każdym razie jedno jest pewne - walkę z otyłością i nałogiem palenia nie można prowadzić pod hasłem kosztów społecznych. Chyba ważniejsze w takich rozważaniach powinna być jakość życia, a może społeczna wartość ludzi starszych, z dużym doświadczeniem życiowym, tak mało eksponowanym w czasach zahipnotyzowanych kultem młodości.  

[QZE03::066];[QEP57::185]
No: 1922; w sieci: 5.2.2008

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.89

  Site Meter