Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1880

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

.
 

Cudowny Obraz we Lwowie 1666.

Król Jan III Sobieski (1629 - 1696) pisywał często długie i czułe listy do Najśliczniejszej i najwdzięczniejszej Marysieńki, pełne duserów i, jakby to teraz oceniono, pełno tajemnic państwowych. Nie dziwota, kochliwy bardzo król, latami pełnił funkcję męża korespondenta. Zanim jeszcze został królem (1674), taką oto wiadomością dzielił się ze swoją Marysieńką:

 A Pielaskowice
29. V. 1666

Jedyne duszy i serca mego kochanie!

.... dnia wczorajszego w jednym domu w mieście był stary obraz zdejmowania z krzyża Chrystusa Pana, który się naprzód pocić począł, a potem otworzyła się ranka w piersiach, tak jakoby nożem przerżnął, skąd krew kapała. Druga zaś rana w ręce, wyżej tego miejsca o dwa palce, skąd zwyczajnie krew puszczają; i stamtąd krew kapała. Dano znać do księży. Zaraz ten obraz wzięto i odniesiono do farskiego kościoła, gdzie się zaraz niesłychana rzecz ludzi zbiegła, mianowicie deputatów, księży i rozmaitych do kilku tysięcy ludzi. Tamże aż miednicę podstawiono i tuwalnię, na którą ta krew małymi kropelkami skąpała. Dziś co się tam dzieje, jeszcze nie mam wiadomości. Bardzo się jednak tym wszyscy potrwożyli. Ludzie mi to powiadali, którzy na to patrzali. Obraz ten stary, na płótnie w ramach malowany.
...............
Dłuższym, przy niesposobnym zdrowiu, nie turbując pisaniem, obłapiam i całuję Wć serce moje, zostając tym, co zawsze, to jest nieodmiennie kochającym.
-----------------------
cytat z:
Sobieski, Jan (1962); Listy do Marysienki; Czytelnik, Warszawa, str.118-20

[QRE03::035];[QAB07::328]p118-20
No: 1880; w sieci: 10.12.2007

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter