Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1875

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Inwazja szpaków.

Kilkudziesięciotysięczne miasteczko Tamworth w środkowo-wschodniej Nowej Południowej Walii (210 km na północ od Sydney), znane z festiwali muzyki 'country', padło ofiarą niezwykłych napastników. Dziesiątki tysięcy szpaków obsiada drzewa i wszystko co popadnie. A ptak, jak to ptak, wiadomo, musi się załatwić, i to dosyć często. Wystarczy ustawić samochód w niewłaściwym miejscu np w czasie zakupów, aby go po godzince nie poznać. Robią też niesamowity hałas. 
Próbowano odstraszać ptaki armatkami wodnymi, łowieniem w sieci, przeraźliwymi dźwiękami nadawanymi z baterii głośników, pulsującym ostrym światłem. Wszystko bez skutku. Zastanawiają się teraz radni, czy nie trzeba będzie wynająć snajperów. Tymczasem jednak postanowiono wykorzystać do tego celu węże. Poumieszczano na gałęziach tysiące jaskrawych, różowych, zielonych, czarnych, pomarańczowych węży, licząc, że ptaki się zlękną i przestaną nękać miasto. Są to węże plastikowe oczywiście, takie, jakie trzymają w rękach ci panowie . O wynikach tymczasem nie wiadomo, a zarobi na tym wytwórca plastikowych zabawek. Sceptycy sądzą, że nie ma na co liczyć, ptaki nie są takie głupie. Trzeba poczekać. Różne padają pomysły - otoczyć drzewa bawełnianą siatką, zastosować sztuczną mgłę, by je zmylić. Jak dotąd, bez skutku. W sieci złapano zaledwie 250 sztuk, a tysiące zwiało...
Jeśli to nie pomoże, pozostanie tylko odstrzał, a i to może być bezskuteczne, bo przecież nie będzie można strzelać miesiącami do małych, zwinnych stworzonek. 

[QZE03025];[QEP55::286]
No: 1875; w sieci: 2.12.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter