Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1862

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

.

Rajska scena - kot i mysz.

Tak niewątpliwie rzeczy miały się w raju jak na poniższym zdjęciu. Zwierzątka w miłości i w zgodzie zasiedlały ten świat. Mysz bez obaw zbliża się do kota, kot z zainteresowaniem przygląda się myszy. Jaki kontrast ze schematem przedstawionym u szczytu strony!

Jest to jednak scena nie z raju, tylko z laboratorium manipulacji genetycznej Uniwersytetu w Tokio. Wszczepiając myszy gen toksyny dyfterytu można wybiórczo usunąć z mózgu myszy pewne komórki nerwowe w ośrodku węchowym, a ściślej w opuszce węchowej, odpowiedzialne za przyjmowanie bodźców nerwowych z komórek węchowych umieszczonych w nosie. Przy tym okazało się, że mysz dysponuje dwoma rodzajami komórek nerwowych przyjmujących bodźce z komórek węchowych nosa. Jedne zarządzają wrodzonymi czynnościami w odpowiedzi na określony zapach, drugie przyjmują wyuczone bodźce. Usunięcie przy pomocy manipulacji genetycznej komórek pierwszej grupy powoduje, że mysz przestaje się bać kota, która to reakcja jest  wrodzona u wszystkich gryzoni. 
A co robi kot? Tymczasem nie wiadomo, na wszelki wypadek w tym doświadczeniu kota przekarmiono tak, że nie miał ochoty na jedzenie.  
Tu jednak sprawa nie jest tak jasna. Uczono mnie, że kot reaguje na mysz niezależnie od uczucia głodu. Żeby zapanował raj na całego, kotu trzeba by usunąć komórki nerwowe odpowiedzialne za agresywne zachowanie się w stosunku do gryzoni. 
Jeszcze trochę badań genetycznych, a czekają nas niezwykłe zmiany społeczne. Usunięcie odpowiednich komórek w mózgu spowoduje, że Polacy będą kochani przez wszystkich sąsiadów, że nikt nie będzie wołał na meczach 'zabij Ruska!' (sam słyszałem), że nikt żyda nie będzie targał za pejsy, sam o tym słyszałem o tym..

[QZE03::)17];[QHB08::193];[QAB06::698]p57
No: 1862; w sieci:16.11.2007

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.46

  Site Meter