Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1844

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Nanorurki, czyli radiokurz.

O nanorurkach (nano-tubes, Nano-Röhrchen) mówi się wiele od kilku lat. Wygląda, że staną się sposobem na wszystko. W technologii zrewolucjonizują elektronikę i komputery, w chemii staną się kośćcem nowych związków makromolekularnych, w medycynie pozwolą na wprowadzanie leków w miejsca niedostępne, pozwolą też na niezwykłe sposoby regeneracji tkanek. 
Ostatnio doniesiono o pierwszym wkomponowaniu mikroskopijnego detektora do pełnego układu radiowego. Jak dotąd zainstalowano tylko demodulator nanorurkowy, ale szanse są na resztę. Tymczasem przy pomocy urządzenia można przesyłać bezprzewodowo np muzykę z iPodu do głośnika. Element ma wymiary cząsteczki kurzu, jest tysiąckrotnie mniejszy od dotychczasowych elementów miniaturowych. Nie potrafię opisać ilustracji zamieszczonej w BBC-SciNews, ale wszystkie dostępne ilustracje urządzeń nanorurkowych są rodem z fantazy..
Tymczasem osiągnięcia nanotechnologii przyjmuje się z nieograniczonym uwielbieniem. Ale warto zdać sobie sprawę, co będzie dalej. Teraz na przeszkodzie rozuzdania się mikroskopowych urządzeń stoi wysoka cena ich produkcji. To się jednak wkrótce zmieni. I wtedy nie będzie możliwości uciec przed wszędobylskimi czujnikami, monitorami, mikrofonami, nadajnikami, które będzie można umieścić dosłownie wszędzie, łącznie z wnętrzem naszego lub cudzego ciała. I co wtedy? Wykryć się tego nie da, uciec przed tym nie będzie można, zagłuszanie będzie bardziej kosztowne i kłopotliwe niż implantacja. Będziemy spowici w tumany mądrego (cwanego) kurzu bez możliwości ucieczki. 
Na pewno nanotechnologia zmieni nasze życie tak, jak zmienił je wynalazek ognia, koła, elektryczności, radia czy energii atomowej. Ale wstrzymać teraz już się nie da. Jak dotąd zresztą konsekwencji żadnych wynalazków nie udało się wstrzymać. 

Przy okazji polecam bardzo pięknie i interesująco prowadzoną stronę internetową przez fizyków LO w Turku. Jest tam też o nanorurkach. Zresztą, czego tam niem ...

[QZE03::007];[QEP55::020]
No 1844; w sieci 23.10.2007

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.55

  Site Meter