Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No XXX

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

head table/illustr: 752 pix = 100%    divided: 76/600/76 pix; padding 5

 

 

Polskie tropiki.

Badania na szczurach sugerują, że długoterminowe, umiarkowane spożywanie alkoholu poprawia pamięć wizualną i emocjonalną. I chociaż trudno w to uwierzyć tym, którzy akurat usiłują sobie przypomnieć zdarzenia z wczorajszej „wyprawy na Filipiny”, to nowe wyniki badań sugerują, że niskie i umiarkowane spożywanie etanolu może w istocie poprawić pamięć.

„Są epidemiologiczne dane, że umiarkowane picie alkoholu może paradoksalnie poprawić bystrość umysłu w porównaniu z abstynentami” powiedziała Maggie Kalev, specjalista w medycynie molekularnej i patologii z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii i współautor artykułu w The Journal of Neuroscience opisującego badania na szczurach. „To jest podobnie jak z lampką wina, zabezpieczającą przed zawałem serca. Ale mechanizm jest inny”.

Kalev i Matthew During, genetyk, wirusolog i immunolog z Uniwersytetu stanowego w Ohio, badali początkowo rolę receptorów NMDA (N-methyl-D-kwas asparaginowy) w procesach zachodzących w neuronach zdrowych i chorych zwierząt. Receptory te są bardzo ważne dla pamięci, ponieważ regulują one napięcie w synapsach, poprzez które komórki nerwowe komunikują się ze sobą. Przy okazji tych badań odkryli oni również, że następuje poprawa pamięci gdy podjednostka tych receptorów, znana jako NR1, zostaje wzmocniona w hipokampie. Przy powtórzeniu eksperymentu zauważono, że aktywność NR1 jest powiązana z konsumpcją alkoholu.

Szczury podzielono na dwie grupy: abstynentów, osobniki popijające w sposób umiarkowany, tak aby poziom alkoholu we krwi wynosił 0.25 promila oraz moczymordy. Po czterech tygodniach zróżnicowanej diety alkoholowej wykonano dwa testy. Pierwszy polegał na tym, że każdy szczur dostawał dwa małe przedmioty, z którymi się oswajał przez dwa dni, a następnie jeden z przedmiotów podmieniano na inny i badano jak szybko szczur rozpozna zmianę. Drugi test polegał na tym, że szczury przyuczano do szoku, który im towarzyszy podczas przeniesienia z jasnej części klatki, do zupełnie ciemnej. Po dniu takiego treningu badano czy szczury pamiętają, że ciemna część klatki jest niebezpieczna i nieprzyjemna.

Co się okazało- szczury, te „po jednym piwku dziennie”, radziły sobie lepiej z obydwoma testami, moczymordy wypadły znacznie gorzej w teście rozpoznawania zmian w otoczeniu (i wykazywały oznaki zatrucia systemu nerwowego) ale okazały się lepsze od niepijących jeśli chodzi o pamięć emocjonalną.

Rezultaty te w istocie sugerują, że nie można w alkoholu „utopić smutków”, bowiem, paradoksalnie, alkohol wzmacnia pamięć emocjonalną i smutki okazują się świetnymi pływakami (a to sprzyja rozwijaniu się alkoholizmu).

Na marginesie należy dodać, że najczęściej jest tak, iż dawkę jednego piwka dziennie człowiek niepostrzeżenie zwiększa i zwiększa, a w końcu dochodzi lub raczej -doczołguje się- do tak popularnych obecnie w niektórych kręgach politycznych i nie tylko „tropików”...

MIRA KUŚ

[QZE03::005]
No 1841; w sieci 19.10.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter