Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1807
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowa a mowa.

W języku angielskim mamy około pół miliona słów. Dodatkowo bez przerwy wchodzą do niego terminy techniczne, naleciałości z innych języków i gwary (około dwieście tysięcy weszło w ostatnim wieku). Warto zaznaczyć, że język angielski wyjątkowo chętnie przyjmuje słowa ze wszystkich języków świata. Wygląda na to, jak gdyby pozbawiony był immunologicznej bariery, tak usztywniającej wiele języków swiata.  
Co innego jednak to zasób słów, a co innego posługiwanie się nimi.
Badania statystyczne sprawdzające słownictwo w rozmowach telefonicznych (ciekawe czy uczeni mieli pozwolenia policyjne na podsłuch) wykazały, że w 96 procentach rozmów telefonicznych rozmówcy posługują się tylko 737 różnymi słowami. Rozmawiamy coraz więcej, a mówimy coraz mniej..
W Anglii osoby, które przeszły wszystkie szczeble edukacji trwające 16 lat (do naszego magisterium) posługują się w mowie codziennej pięcioma tysiącami słów, a w pisanej, bardziej precyzyjnej, używają około dziesięć tysięcy słów. Pisma naukowe wykorzystują nieco ponad 35.000 słów, a więc około 5 procent całego zasobu słownictwa. 
Zauważmy, że odpowiednio przeszkolony szympans z łatwością przyswaja ponad 100 symboli słownych, 10 procent ludzkiego słownictwa telefonicznego to dla niego pestka..

[QZE02::078];[QRE02::263]p212
No 1807; 9.9.2007

 

 

 

 

 

 

 

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.56

  Site Meter