Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1806

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
 

 
Delfinowe cwaniactwo.

Pewnemu delfinowi trzymanemu w akwarium ze szklaną ścianą frontową nie podobało się pomieszczenie, uznał je za zbyt płytkie, i postanowił temu zaradzić. Wetknął więc rybę pozostałą po kolacji we wlot rury odpływowej zatykając ją skutecznie. Oczywiście poziom wody w akwarium się podniósł, ku zadowoleniu delfina. Ale uczeni rano zastali powódź w  laboratorium. Postanowiono więc podnieść wysokość akwarium i pozycję rury odpływowej. A w międzyczasie, w czasie dokonywania naprawy, usuwano wieczorem wszystkie pozostałe w akwarium ryby po kolacji. Jednak ku zdumieniu uczonych, akwarium następnego dnia było znów zalane. Okazało się, że delfin czekał aż do momentu usuwania ryb z akwarium, jedną z nich chował sobie do buźki, i jak tylko nastała cisza nocna, zatykał nią skutecznie odpływ. Z tego względu uczeni, po usunięciu ryb z akwarium zaglądali mu w buźkę, wyjmowali rybę i szli spokojnie na spoczynek. Jakie było ich zdumienie, kiedy w laboratorium znów zastali powódź. Przyczaili się więc i nie spuszczali z oka z dowcipnisia przez całą dobę. Rzecz się wyjaśniła. Delfin w czasie kolacji zatrzymywał ostatnią rybę w pysku nie połykając jej, a kiedy przyszedł czas kontroli, dyskretnie wyjmował ją z pyska o chował pod siebie obejmując ją płetwami. A kiedy kontrola opuściła laboratorium, spokojnie zatykał nią otwór wylotowy. 
Płetwy delfina to odpowiednik rąk. Uważa się to za interesujący przypadek używania przednich kończyn ssaka do celów konstrukcyjnych. Oczywiście delfin przejawiał w ten sposób rozumienie zasad hydrauliki a także psychologii badaczy. Najwyraźniej badano się wzajemnie.
(Ściśle mówiąć cwany delfin miał jeszcze jedną możliwość chowania ryby jako zatyczki, ale źródła nie podają, czy ją wykorzystał.)

[QZE02::077];[QRE02::261]p115-6
No 1806; 8.9.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter