Kurioza  / curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1760

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Szatańskie widzenia.

Pan Premier widuje szatanów. Co więcej, potrafi ich nawet identyfikować. To dobry znak, ta identyfikacja. Choć to dziwne stwierdzenie jak na męża stanu, nie panikujmy. Inni wielcy mężowie także widywali szatanów w różnych postaciach. Świętemu Hilarionowi w jaskini pojawiała się przepiękna dziewica (niżej), którą on zdecydowanie oddalał. Inni mężowie niedawnych czasów także widywali diabłów, na przykład ilustrowany obok. 

Na to jest prosta rada. 
Aby pozbyć się widzeń, wedle 'Młota na czarownice' (Malleus maleficarum; wyd polskie 1614) istnieje aż pięć sposobów. Można to zrobić przez: 
"l. przez spowiedź; 
2. przez znak Krzyża św. i Pozdrowienie Anielskie; 
3. przez używanie egzorcyzmów; 
4. przez odmianę głosu; 
5. przez klątwę albo złorzeczenie czartu, ... jako uczynił św. Bernard. ... Jeśliby zaś to wszystko nie pomogło, sądzić trzeba, że ta osoba cierpi to zamiast pokuty."

Joachim Brudziński, poseł, powołując się na Frossarda, widzi aż 36 dowodów na istnienie diabła. Walka więc z samym diabłem nie ma sensu. Pozostają tylko wymienione zabiegi prewencyjne.

Mnie bardziej niepokoi inne stwierdzenie, jakby diagnoza, wyrażona przez Pana Prezydenta, który powiedział, że hasło "pierwiastek albo śmierć" zostało  "niejako wymuszone" na premierze. "On nie chciał tego powiedzieć". 
To znana prawda, że bliźniacy doskonale znają swoje myśli bez porozumiewania się. Pewną nowością jest jednak fakt, że jeden bliźniak wie lepiej, co drugi bliźniak chciał powiedzieć, a powiedział akurat coś przeciwnego. Rzecz wymaga bardzo starannego rozpatrzenia przez specjalistów, ale nie polityków. 

Prasa
[QZE02::038];[QNK26::173];RCP5049-17-40;[QAB04::979]p57,178
No: 1760; w sieci:8.7.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

v.85

  Site Meter