Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1756

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 
 


 

Przyzwoitość przede wszystkim...

W Iraku, w prowincji Diyala, na granicy z Iranem, miejscową władzę przejęli muzułmanie z bardzo ortodoksyjnej sekty Salafistów i wprowadzili swoje prawodawstwo, podobnie jak Talibowie w Afganistanie. Najważniejsza sprawa w tej legislacji to poprawność religijna i przyzwoitość. Za uporczywe palenie papierosów grozi kara łamania palców, co jeszcze można w jakiś sposób zrozumieć, no bo po co mają palić, szkodzić sobie i innym. Na dodatek Koran o tytoniu nic nie mówi, więc z jakiej racji mieliby go używać?
Trudniej natomiast zrozumieć, choć kto wie, pewne przepisy obowiązujące sprzedawców warzyw. Nie wolno wystawiać bananów targowiskach, a ogórki muszą być starannie oddzielone od pomidorów. Nie da się ukryć, że banany i ogórki mają wygląd obsceniczny, uwłaczający muzułmańskim kobietom. Trudniej pojąć, czemu to oddzielenie dotyczy pomidorów. Są rzekomo symbolem damskości, więc wara im od ogórków, i odwrotnie..
Niektórzy są zdania, że kozy powinny być ubierane w szorty, i widywano przy zagrodach tak umoralnione zwierzaki. Jak się dobrze przypatrzeć, to też trzeba przyznać rację wyczulonym moralnie prawodawcom. Kozy są zdecydowanie, trudno powiedzieć 'topless', ale jednak 'less'.

 

za: Times3.5.2007
[QZE02::032];[QEP51::336];[QEP45::040];RCP050-07-125

No: 1756; w sieci:2.7.2007
 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter