Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1739

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Łaskoczmy karmiące matki.

Łaskotanie polega na drażnieniu zakończeń nerwowych umieszczonych pod skórą. Jak bardzo łaskotliwe jest łaskotanie i jak na nie reagujemy, zależy kto łaskocze i gdzie. 
Dlaczego samołaskotanie jest mało skuteczne i mało zabawne? Skanowanie mózgu w czasie łaskotania pozwala to wyjaśnić. Okazuje się, że (móżdżek) cerebellum pilnuje dokładnie nasze ruchy i informuje natychmiast inne części mózgu analizujące wrażenia dotykowe, że to swój. Nie ma co reagować. To samo robi w przypadku bodźców stałych, np docierających z powierzchni stóp w czasie chodzenia.  
Darwin sądził, że reakcja na łaskotanie wykształciła się jako obrona przed napastnikiem. A że potem pewne formy przyjęły 'znak przeciwny' i stały się miłe, to już inna sprawa.
Ciekawe, że przyjemność wynikająca z łaskotania (cudzego) wzrasta wraz z wiekiem. Nie wiele jest takich przyjemności... Ale starcze rozkosze to tylko mało istotna część zagadnienia. 
Bezpośrednim skutkiem łaskotania jest
śmiech (150 kb), często nieopanowany, zakaźny. I w tym chyba ewolucyjna istota rzeczy. 
Japońscy badacze wybrali pewną liczbę karmiących matek i podzielili je na dwie grupy. Jednej grupie wyświetlano film z Charlie Chaplinem, druga grupa, przez ten sam czas słuchała i oglądała nudne informacje o pogodzie. Dzieci matek z obu grup cierpiały na alergię na roztocza i lateks (atopic dermatitis). Po rozśmieszeniu mamuś pobierano próbki mleka, badano reakcje alergiczne dzieci, a także zawartość melantoniny we krwi maluchów. 
Okazało się, że już po dwu karmieniach przez rozśmieszane matki dzieci wykazywały zmniejszoną reakcję alergiczną oraz podwyższoną zawartość melantoniny. Melantonina jest ważnym hormonem regulującym sen i spoczynek, jest ogólnym czynnikiem relaksującym. Zawartość melantoniny we krwi osób alergicznych jest zmniejszona. Być może zmniejszanie skutków alergii i podnoszenie zawartości melatoniny to właściwa rola ewolucyjna śmiechu no i łaskotek. Jak to wiedzą miłośnicy zwierząt domowych, prawie wszystkie one wykazują przejawy śmiechu, każde na swój sposób. A bonobo, mały szympans, najbliższy nasz krewny z ewolucyjnego drzewka, znany z tego, że jest jeszcze bardziej frywolny pod względem życia płciowego niż człowiek, uprawia łaskotanie.
Co z tych badań wynika? Łaskoczmy karmiące matki dla zdrowia ich samych i potomstwa.
(Ostatni wniosek wykoncypował RA, a badania przeprowadził w Osace japoński badacz Hajime Kimata).

Jasiowi i BKPJ dedykuję.

           

[QZE02::007];[QEP45::064];[QEP51::267];QEP49-102;RCP05090-21-50
No: 1739; w sieci:11.6.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


v.85

  Site Meter