Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1731

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Policyjne pieluchy w sztuce.

Na zorganizowanej przez artystów wietnamskich i niemiecki wystawie sztuki w Hanoi pojawił się eksponat około 2 m wielkości złożony z części mundurów policyjnych tak uformowanych, że przedstawiały olbrzymią pieluchę. Eksponat nazwano 'Ukryte Piękno" i tak zostało przepuszczone przez wietnamską cenzurę. Wedle tamtejszych przepisów organizatorzy składają opisy eksponatów, które wymagają zatwierdzenia ministerialnego instytutu sztuki. Autorem dzieła był artysta Truong Tan a współpraca artystów niemieckich i wietnamskich odbywa się pod opieką Instytutu Goethego. 
Artysta swoim dziełem chciał coś bardzo konkretnego wyrazić. Pieluchy miały symbolizować kieszenie policjantów, spięte były policyjnymi guzikami a całość była prostą aluzją polityczną - policja jest skorumpowana. 
Wystawę odwiedził jednak przedstawiciel wydziału policji od spraw sztuki. Polecono eksponat zdjąć. 
Piszę o tym dlatego, by podkreślić jak olbrzymi postęp obserwuje się w polityce społecznej, niegdyś tak czujnego systemu. Artysta nie poszedł do więzienia, Instytut Goethego nie został zamknięty, nawet pozostawiono puste miejsce po eksponacie, co niedwuznacznie eksponuje robotę cenzury. 

[QZE01::049];[QEP47::047]
No: 1731; w sieci:30.5.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter