Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1704
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Pływające kangury.

Kiedy myślimy o Australii, to oczywiście w duchu widzimy kicające kangury, bezmierne pastwiska, piaski, płoty, poprzez które kangury beztrosko skaczą. 
Znamienne jest, że podczas poruszania się na lądzie kangur opiera się przednimi łapami o ziemię, podciąga tylne nogi i skacze odbijając się obiema tylnymi nogami równocześnie. Kangury nadrzewne podczas wspinania się 'pracują' obiema nogami tylnymi niezależnie.
Ale kangury potrafią zupełnie dobrze pływać, i to nie tylko z konieczności, ale też dla przyjemności. Wtedy jednak, tak jak przy wspinaniu się, posługują się tylnymi nogami naprzemian. A co dzieje się w torbie kangurzycy podczas pływania, kiedy ma małe? Ano, siedzą sobie bezpiecznie, bo matka starannie zasznurowywuje torbę przy pomocy specjalnych mięśni. 
I jeszcze jedna niezwykła umiejętność kangurów lądowych. Niektóre gatunki potrafią posługiwać się ogonem jako organem chwytnym, mogą owinąć nim pęk traw czy gałęzi i przenosić je w ten sposób np zbierając materiał na gniazdo. Nie słyszałem, by inne zwierzaki posługiwały się ogonem dla przenoszenia materiałów. Umiejętności chwytania się ogonem, nie mówiąc o transporcie, nie opanowały jednak kangury nadrzewne, którym chwytność ogona najbardziej by się przydała. Może się jeszcze nauczą...


Kangur w kąpieli..

[QZE01::098];[QEP50::183]+a;[QRE02::247]p69
No: 1704; w sieci: 25.4.2007

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.56

  Site Meter