Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1702

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Co ma marchew do radaru.

Wydaje się że nic, a jednak..
W 1940 r., w czasie walki na 'śmierć i życie' o Wielką Brytanię, pilot John Cunningham zestrzelił po raz pierwszy niemiecki samolot dzięki radarowi. Wkrótce ustanowił rekord nocnych zestrzeleń - 'załatwił' dwadzieścia maszyn napastniczych. Przyczyny skuteczności nie można było zdradzić za żadne skarby. Radar był ściśle tajną metodą wykrywania nocnych nalotów. 
RAF zdecydowało się na puszczenie w obieg małego oszustwa fizjologicznego. Ogłoszono, że Cunningham zawdzięcza swoje sukcesy .. marchwi. Rzecz chwyciła, marchew zawiera wiele witaminy A, która niezbędna jest do właściwego funkcjonowania wzroku. Wkrótce Anglicy zaczęli hodować marchew na dostępnych poletkach, jako że obowiązywało powszechne zaciemnienie, na szosach nie można było używać samochodowych świateł, a koci wzrok umożliwiał uniknięcie kraks samochodowych. 
Cunnigham zasłynął potem z rekordowych lotów bombowców myśliwskich, a w 1949 był pierwszym pilotem testującym pasażerskie samoloty odrzutowe.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nadmiar witaminy A może skończyć się żałośnie, o czym przekonali się polarnicy jedząc niedźwiedzią wątrobę..

     


Fotografia 2 przedstawia wczesne instalacje radarowe w rejonie Kanału Panamskiego.

[QEP01::096];QAB08::176]p262;[QEP50::171]

No: 1702; w sieci: 23.4.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter