Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1687

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Jak małe pajączki blokują wielomiliardową inwestycję.

Małe stawonogi, ewolucyjnie zbliżone do pająków, które zamieszkują pustynne obszary w Zachodniej Australii spowodowały wstrzymanie prac nad rozszerzeniem terenów kopalnianych olbrzyma przemysłowego Rio Tinto koło Pannawonica w regionie Pilbara. Na terenie przyszłej kopalni rud żelaza przedstawiciele firmy odkryli 11 gatunków jaskiniowych zwierzątek, wyspecjalizowanych do tego stopnia, że nie znoszą światła, nie mają oczu ani barwników wzrokowych. Ekspozycja ich środowiska na światło słoneczne będzie dla nich zabójcza. Pajączki te są endemitami i nie są znane inne ich miejsca występowania. Mierzą zaledwie 4 - 10 mm i na co dzień nikt ich nie widzi. Sprawą zajął się Australijski Urząd Ochrony Środowiska i projekt kopalni został zablokowany. A rzecz nie jest mała. Chodzi o inwestycję rzędu 12 miliardów dolarów australijskich (ok. 8 miliardów $AUS), zagrożony jest też żywot okolicznych osad robotniczych. 
Zasoby rudy w tym regionie wynoszą 220 milionów ton na dziesięć lat eksploatacji. Mocna finansowo firma odwołuje się, decyzję ma podjąć odpowiedni minister. 
Zwróciłem uwagę na jeden argument protestującego giganta przemysłowego: 'Gdyby Bóg chciała (!) by te zwierzątka przeżyły, nie umieściła by ich tak blisko rud żelaza'. Piękny przykład politycznej poprawności językowej. Wynika z tego, ze Bóg zgotowała troglobitom ten los... Dla wielu może to być argument przekonywujący. Bóg tak chciała. 
Te zwierzaki jaskiniowe (troglobity) żyją w Australii od wielu milionów lat, kiedy Australia Zachodnia była zielona jak każdy tropikalny kraj z normalnymi opadami. W miarę pustynnienia, schowały się pod ziemie gdzie żywią się naniesionymi tam resztkami organicznymi.
W zawirowaniu dookoła Rozpudy warto sobie uświadomić, że inne kraje mają podobne problemy i są skłonne dać pierwszeństwo przyrodzie. A może Bóg też tak chciała, by dolina przepadła, no bo czemu umieściła ją koło Augustowa?

[QZE01::083];[QEP49::168];QEP50::012]
No: 1687; w sieci: 3.4.2007

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter