Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VIII; No 1658

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Zapowiedź nowego rodzaju wyścigu zbrojeń. 

Do samej idei wyścigu zbrojeń przyzwyczailiśmy się od tysięcy lat. Jak jedni wsiedli na konia, inni dorobili ostrogi, jak jedni wymyślili pociski kamienne, inni wyprodukowali żelazne, i tak aż do bomby wodorowej, kosmicznej itd. Teraz jednak stoimy u progu zupełnie innego wyzwania.
Szympansy się zbroją. A ściślej - szympansice. 
Bardzo starannie zaplanowane badania przeprowadzone w Senegalu, z zachowaniem pełnej nieinterwencji w życie codzienne stad wykazały, że szympansy (Pan troglodytes verus) produkują narzędzia, którymi posługują się w polowaniach na inne kręgowce. Narzędzia te, tymczasem dzidy, wytwarzają ze świeżych gałęzi, najpierw usuwają z nich gałązki boczne, potem okorowują i ostrzą zębami końce. Tak przygotowane dzidy i szabelki służą do wyobywania ze szczelin czy wręcz łowienia ukrywających się zwierząt. Służą także do sprawdzania, co w dziupli siedzi i czy warto polować. Często dzida wsunięta do dziupli jest wyciągana i wąchana albo oblizywana. Jednym słowem, jest to także przyrząd do testowania. 
Najbardziej zdumiewający jest fakt, że o ile normalnym polowaniem zajmują się z reguły samce, to w polowaniach z bronią w ręku przodują samice. Od nich uczą się tej sztuki bardzo łatwo dzieci, a samce w uczeniu są bardzo oporne. Może wchodzi w rachubę samcze 'macho', a może po prostu są za tępe w uczeniu się nowych sztuczek. Tę hipotezę trzeba sprawdzić, ale jeśli okaże się prawdziwa, będzie to poważny cios w godność naszej (samczej) płci..
A co będzie, jak szympansy dojdą do wniosku, że broń palna białego człowieka jest znacznie bardziej skuteczna, niż ich dzidy? Mają one duży zmysł handlowy, a w Afryce broni bez liku. Seks dla małp jest gotówką, której nie grozi inflacja i mają jej mnóstwo. Chętnych też nie brak.. Ale to tymczasem fantazja. 
Rzeczą pewną jest, że zaobserwowano jeszcze jedną właściwość naszych pobratymców, która podnosi bardzo ich pozycję w świecie, a przede wszystkim 'małpobójstwo' stawia na poziomie 'ludobójstwa' pod względem etycznym. 

Miło pomyśleć, że może już wkrótce w ONZ, w parlamentach różnych krajów, a pewnie i na czele rządów widzieć będziemy tak dostojnych przywódców, jak ta oto szympansia matrona. Milsza z wyglądu, niż niejeden polityk..
Na dłuższą metę rzecz może także skończyć zwyczajnym wyścigiem zbrojeń, tragicznym, jak wszystkie tego rodzaju wyścigi.


[QZE01::059];[QZE48::0058],a
No: 1658; w sieci: 24.2.2007

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

v.85

  Site Meter